Оплатите пожалуйста услуги

LookMy.Info

31.07.2017

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

31.07.2017

Сіверськ

№_7/3-47

 

Про внесення змін до рішення

міської ради від 11.10.2016

№  7/13 – 151 « Про затвердження Положення про Опікунську раду при виконкомі міської ради»

 

 

У зв’язку з кадровими змінами в апараті виконавчого комітету міської ради, враховуючи Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», керуючись статтею  25 Закону України «Про місцеве самоврядування», міська рада

 

 

ВИРІШИЛА:

 

Внести до рішення міської ради від 11.10.2016 № 7/13-151 «Про затвердження Положення про Опікунську раду при виконкомі міської ради» наступні зміни:

 

- пункт 1.3. даного рішення викласти в новій редакції

«Опікунська рада утворюється у складі 15-18 осіб. До складу опікунської ради входять депутати, посадові особи виконавчих органів Сіверської міської ради, старости, представники навчальних закладів, міської лікарні, поліції та  громадських організацій. Склад опікунської ради затверджується рішенням міської ради».

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                   В.А.Масюженко

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-48____        

 

 

Про утворення Опікунської ради при виконкомі міської ради та затвердження  її персонального складу

 

 

             З метою соціального захисту неповнолітніх, повнолітніх недієздатних осіб та осіб, дієздатність яких обмежена, повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки, відповідно до статті 56 Цивільного кодексу України, Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність органу опіки та піклування, ,керуючись статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування  в Україні»,  міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.  Утворити Опікунську раду при виконкомі міської ради у складі 18 осіб.

 

2. Затвердити персональний склад Опікунської раду при виконкомі міської ради (додається).

 

3. Дане рішення набуває чинності з 01.08.2017 року.       

 

4.     Вважати такими, що втратили чинність рішення міської ради:

 

- від 11.10.2016 №7/13-152 «Про утворення Опікунської ради при виконкомі міської ради»;

 

- від 24.01.2017 № 7/19-212 «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.10.2016 № 7/13-152 «Про утворення Опікунської ради при виконкомі міської ради».     

 

 

 

 

 

Міський голова                                                           В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           

                                                                                         Додаток

                                                                                         до рішення  міської  ради

                                                                                         _31.07.2017 №_7/3-48_

                                                  

                    

Склад

 Опікунської ради при виконкомі міської ради

 

 

1.Грек Віктор Васильович

- заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, голова Опікунської ради

 

2.Левицька Ганна Леонідівна

- начальник відділу соціально-правової та внутрішньої політики виконкому міської ради, заступник голови Опікунської ради

 

3.Головіна Олена Євгенівна

- провідний спеціаліст у справах сім’ї, молоді та неповнолітніх відділу соціально-правової та внутрішньої політики виконкому міської ради, секретар Опікунської ради

 

 

Члени Опікунської ради:

 

4. Бабенко Людмила Петрівна

- депутат міської ради, голова постійної комісії з питань соціально-правової політики та депутатської діяльності

 

5. Жуганов Віталій Станіславович

- старший оперуповноважений Бахмутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області (за згодою)

 

6. Малина Лариса Володимирівна

- директор Сіверської ЗОШ І-ІІ ступенів №3, (за згодою)

 

7. Мілько Надія Василівна

 провідний спеціаліст з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту, мобілізаційної роботи та військового обліку відділу соціально- правової та внутрішньої політики виконкому міської ради

8. Петренко Олена Іванівна

- директор (завідувач) ДНЗ № 3 «Золота рибка»

 

9. Подоляк Тетяна Сергіївна

- директор Сіверської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 (за згодою)

 

10. Пипенко Світлана Миколаївна

  - директор (завідувач) ДНЗ № 2 «Світлячок»

 

 

11.  Різник Ніна Вікторівна

 - в.о. старости сіл Різниківка та Свято-Покровське

 

12. Савченко Олена Вячеславівна

 - директор (завідувач) ДНЗ № 4 «Червона гвоздика»

13. Стиранець Володимир  

      Іванович

 -   директор Сіверського професійного ліцею, депутат міської ради (за згодою)

 

14.  Трубачова Алла Миколаївна

 

-в.о. завідувача Сіверської амбулаторії (за згодою)

15. Череповська Людмила

      Іванівна

- директор Сіверської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 (за згодою)

 

16. Ходак Віктор Павлович

  - в.о. старости сіл Серебрянка та Григорівка

 

17.Шванік Людмила Василівна

 - директор (завідувач) ДНЗ № 1 «Сонечко »

 

18. Яковенко Андрій Володимирович

- в.о. старости сіл Дронівка та Платонівка

 

 

 

 

 

Секретар міської ради                                                  Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017__

Сіверськ

         №_7/3-49____     

 

Про внесення змін до рішення

міської ради від 14.07.2017 № 7/2-28

«Про виготовлення старостам

відповідних населених пунктів

додаткових гербових номерних

печаток Сіверської міської ради»

 

 

 

З метою приведення рішення міської ради у відповідності до діючого законодавства, враховуючи постанову Президії Верховної Ради України від 11.05.1992 № 2322 «Про печатки та вивіски місцевих Рад народних депутатів України та їх виконавчих комітетів», керуючись статтею  25 Закону України «Про місцеве самоврядування», міська рада

 

 

ВИРІШИЛА:

 

Внести до рішення міської ради від 14.07.2017 № 7/2-28 «Про виготовлення старостам відповідних населених пунктів додаткових гербових номерних печаток Сіверської міської ради» наступні зміни:

 

- додаток 1-3 пункту  1 даного рішення викласти в новій редакції

 

 

 

 

 

Міський голова                                                           В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                     Додаток 1

до рішення міської ради

31.07.2017 №_7/3-49___

 

 

Опис

додаткової гербової печатки № 1 виконавчого комітету

Сіверської міської ради (об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

 

Обов’язкові відомості:

 

      Гербова печатка  виконавчого комітету  має форму правильного кола діаметром 44 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України шириною 11 мм, висотою 15 мм, обрамлене колом діаметром 23 мм. Під зображенням малого герба України знаходиться напис: «№1».

      По зовнішньому  від  обрамлення  герба  колу  зліва   направо українською мовою розміщуються напис: "Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

      На нижньому стику напису «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області» у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код  ЄДРПОУ 04053097»

      Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.

                                            

                                            

 

 

Секретар міської ради                                                      Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

до рішення міської ради

  31.07.2017 №_7/3-49_

 

 

Опис

додаткової гербової печатки № 2 виконавчого комітету

Сіверської міської ради (об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

 

Обов’язкові відомості:

 

      Гербова печатка  виконавчого комітету  має форму правильного кола діаметром 44 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України шириною 11 мм, висотою 15 мм, обрамлене колом діаметром 23 мм. Під зображенням малого герба України знаходиться напис: «№2».

      По зовнішньому  від  обрамлення  герба  колу  зліва   направо українською мовою розміщуються напис: "Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

      На нижньому стику напису «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області» у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код  ЄДРПОУ 04053097»

      Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.

 

                                          

 

 

Секретар міської ради                                                       Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  Додаток 3

до рішення міської ради

                                                                                           31.07.2017 №_7/3-49__

 

 

Опис

додаткової гербової печатки № 3 виконавчого комітету

Сіверської міської ради (об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

 

Обов’язкові відомості:

 

           Гербова печатка  виконавчого комітету  має форму правильного кола діаметром 44 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України шириною 11 мм, висотою 15 мм, обрамлене колом діаметром 23 мм. Під зображенням малого герба України знаходиться напис: «№3».

      По зовнішньому  від  обрамлення  герба  колу  зліва   направо українською мовою розміщуються напис: "Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

      На нижньому стику напису «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області» у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код  ЄДРПОУ 04053097»

      Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.

                                     

 

 

 

Секретар міської ради                                                       Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017__

Сіверськ

            №_7/3-50__          

 

Про внесення змін до рішення

міської ради від 14.07.2017 № 7/2-29

«Про виготовлення номерних печаток

та штампів для довідок  старостам

відповідних населених пунктів

Сіверської міської ради»

 

 

 

З метою приведення рішення міської ради у відповідності до діючого законодавства, враховуючи постанову Президії Верховної Ради України від 11.05.1992 № 2322 «Про печатки та вивіски місцевих Рад народних депутатів України та їх виконавчих комітетів», керуючись статтею  25 Закону України «Про місцеве самоврядування», міська рада

 

 

ВИРІШИЛА:

 

Внести до рішення міської ради від 14.07.2017 № 7/2-29 «Про виготовлення номерних печаток та штампів для довідок  старостам відповідних населених пунктів Сіверської міської ради» наступні зміни:

 

- додаток 1-3 пункту  1 даного рішення викласти в новій редакції

 

 

 

 

 

Міський голова                                                           В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   Додаток 1

до рішення міської ради

31.07.2017 №_7/3-50__

 

Опис

додаткової номерної печатки та штампу № 1 для довідок

  виконавчого комітету Сіверської міської ради

(об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

Обов’язкові відомості:

            1.Печатка для довідок виконавчого комітету має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться напис «Для довідок №1», обрамлене колом діаметром 22 мм.

            По зовнішньому  колу  зліва   направо українською мовою розміщується напис: «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

              На нижньому    стику    напису    «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області»   у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код ЄДРПОУ 04053097»

              Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.    

 

                                                          

 

            2. Штамп для довідок №1 виконавчого комітету має прямокутну форму розміром 60 мм на 40 мм та містить наступну інформацію:

- назва установи – Виконавчий комітет Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області;

- код  ЄДРПОУ 04053097;

- місцезнаходження – 84522, вул. Центральна, 8, м. Сіверськ,  тел. 5-20-00

 

Секретар міської ради                                                                                 Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

Додаток 2

до рішення міської ради

31.07.2017 №_7/3-50__

 

Опис

додаткової номерної печатки та штампу № 2 для довідок

  виконавчого комітету Сіверської міської ради

(об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

Обов’язкові відомості:

             1.Печатка для довідок виконавчого комітету має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться напис «Для довідок №2», обрамлене колом діаметром 22 мм.

            По зовнішньому  колу  зліва   направо українською мовою розміщується напис: «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

            На нижньому    стику    напису    «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області»   у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код ЄДРПОУ 04053097»

            Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.    

                                                          

 

      2. Штамп для довідок №2 виконавчого комітету має прямокутну форму розміром 60 мм на 40 мм та містить наступну інформацію:

- назва установи – Виконавчий комітет Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області;

- код  ЄДРПОУ 04053097;

- місцезнаходження – 84522, вул. Центральна, 8, м. Сіверськ,  тел. 5-20-00

 

Секретар міської ради                                                                                 Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

Додаток 3

до рішення міської ради

31.07.2017 №_7/3-50__

 

Опис

додаткової номерної печатки та штампу № 3 для довідок

  виконавчого комітету Сіверської міської ради

(об’єднаної територіальної громади)

Бахмутського району Донецької області

 

Обов’язкові відомості:

             1.Печатка для довідок виконавчого комітету має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться напис «Для довідок №3», обрамлене колом діаметром 22 мм.

            По зовнішньому  колу  зліва   направо українською мовою розміщується напис: «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області».

            На нижньому    стику    напису    «Виконком Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області»   у  першому  рядку  центровим  способом  розміщується напис "УКРАЇНА", над яким розміщується напис «код ЄДРПОУ 04053097»

            Печатка виготовляється з гуми.  Для печатки використовується штемпельна фарба синього кольору.    

 

                                                          

 

      2. Штамп для довідок № 3 виконавчого комітету має прямокутну форму розміром 60 мм на 40 мм та містить наступну інформацію:

- назва установи – Виконавчий комітет Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області;

- назва установи – Виконавчий комітет Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області;

- код  ЄДРПОУ 04053097;

- місцезнаходження – 84522, вул. Центральна, 8, м. Сіверськ,  тел. 5-20-00

Секретар міської ради                                                                                 Р.П.Бондаревський

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017__

Сіверськ

         №_7/3-51____     

 

Про затвердження Положень

про відділи виконкому міської

ради

 

 

           З метою раціонального розподілу функцій і завдань відділів виконкому міської ради, визначення їх прав та обов’язків,  враховуючи рішення міської ради від 14.07.2017 №7/2-33 «Про внесення змін до рішення міської ради від 31.05.2017 №7/1-4 «Про затвердження структури виконавчих органів та загальної чисельності апарата Сіверської міської ради об’єднаної територіальної громади», керуючись статтями 25, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

           1. Затвердити Положення про відділи виконкому Сіверської міської ради згідно додатків 1-8 (додаються).

 

2.                 Вважати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 08.02.2011 №6/4-77 «Про затвердження Положень про відділи виконкому міської ради» (із змінами і доповненнями).

 

3.                 Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань соціально-правової політики та депутатської діяльності (Бабенко).

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                                  В.А. Масюженко 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                          Додаток 1

                                                                                                                   до рішення міської ради

                                                                                                          31.07.2017 № _7/3-51__

              

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ з питань обліку та звітності виконкому міської ради

 

1. Загальні положення

           1.1 Відділ з питань обліку та звітності виконкому  Сіверської міської ради  (далі – Відділ) утворюється Сіверською міською радою та є її виконавчим органом.

           1.2 Відділ підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та міському голові.

           1.3 Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи", нормативними актами Президента України, Верховної ради України, Кабінету Міністрів України, інструкціями, наказами Міністерства фінансів України, Головного управління державного казначейства України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням.

           1.4. Працівники Відділу утримуються за рахунок коштів міського бюджету.

           1.5. На працівників Відділу поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

 

 2. Мета відділу

           2.1. Планування, організація, контроль, моніторинг, виконання господарських операцій для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсами.

           2.2. Запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.

 

 3. Завдання, функції та права відділу

           3.1. Основними завданнями Відділу є:

           3.1.1. Ведення бухгалтерського обліку, фінансово-господарської діяльності  міської ради та складення звітності.

           3.1.2. Відображення у документах достовірної та у повному обсязі інформації про господарські операції і результати діяльності, необхідної для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсами.

           3.1.3. Забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов'язань, своєчасного подання на реєстрацію таких зобов'язань, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань, достовірного та у повному обсязі відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності.

           3.1.4. Забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів.

           3.1.5. Запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.

           3.2. Відділом здійснюється методичне керівництво та контроль за дотриманням вимог законодавства з питань ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності по апарату, виконавчих органах та установах, для яких міська рада є головним розпорядником бюджетних коштів.

           3.3. Відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує наступні функції:

           3.3.1. Веде бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку з відображенням господарських операцій на підставі прийнятих до обліку первинних документів шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку відповідно до вимог Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, згідно  наказу МФУ від 31.12.2013 № 1203

           3.3.2. Забезпечує тотожність даних аналітичного обліку оборотам і залишкам за рахунками синтетичного обліку на перше число кожного місяця.

           3.3.3. Своєчасно складає та подає звіти до органів державної статистики, фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Пенсійного фонду України, Державної податкової інспекції, управління Державного казначейства.

           3.3.4. Приймає від установ, для яких міська рада є головним розпорядником бюджетних коштів, фінансову та бюджетну звітність, аналізує ефективність використання ними бюджетних коштів.

           3.3.5. Проводить аналіз обсягів видатків за попередні роки, розрахункову потребу на наступний бюджетний рік, складає бюджетний запит з відповідними обґрунтуваннями, складає та доводить розпорядникам нижчого рівня та одержувачам лімітні довідки про бюджетні асигнування, складає проекти кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету та планів спеціального фонду місцевого бюджету, складає та подає на затвердження кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету та плани спеціального фонду місцевого бюджету, в разі необхідності внесення змін протягом бюджетного року складає довідки про зміни до кошторису та плану асигнувань.

           3.3.6. Складає штатний розпис і розрахунки до нього в розрізі апарату  міської ради.

           3.3.7. Готує проекти рішень міської ради та виконавчого комітету міської ради, розпорядження міського голови з питань, що входять до компетенції Відділу.

            3.3.8. Своєчасно та у повному обсязі перераховує податки і збори (обов'язкові платежі) до відповідних бюджетів.

            3.3.9. Забезпечує дотримання вимог нормативно-правових актів щодо:

           1) використання фінансових, матеріальних (нематеріальних) та інформаційних ресурсів під час прийняття та оформлення документів щодо проведення господарських операцій;

           2) інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів, розрахунків та інших статей балансу. Кількість інвентаризацій у звітному році, дати їх проведення, перелік майна і зобов’язань, що підлягають інвентаризації визначаються розпорядженням міського голови.

             3.3.10. Проводить аналіз даних бухгалтерського обліку та звітності, у тому числі зведеної звітності, щодо причин зростання дебіторської та кредиторської заборгованості, розробляє та здійснює заходи щодо стягнення дебіторської та погашення кредиторської заборгованості, організовує та проводить роботу з її списання відповідно до законодавства.

             3.3.11. Забезпечує зберігання, оформлення та передачу до архіву оброблених первинних документів та облікових регістрів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складення звітності, а також звітності.

            3.3.12. Бере участь у роботі з оформлення матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів.

            3.4. Здійснює, в межах повноважень, договірну роботу щодо договорів, угод, контрактів, стороною яких виступає Сіверська міська рада.

            3.5. За дорученням керівництва аналізує матеріали, які надходять від правоохоронних, судових органів та органів прокуратури, інших державних органів та установ, сприяє своєчасному вжиттю заходів за результатами їх розгляду.

           3.6. Розглядає звернення громадян, підприємств, установ, організацій, у тому числі об'єднань громадян, фізичних осіб-підприємців, депутатські звернення та запити у порядку, передбаченому чинним законодавством України, забезпечує виконання вимог законодавства України про доступ до публічної інформації.

           3.7. Відділ має право:

           3.7.1. Представляти  міську раду в установленому порядку з питань, що відносяться до компетенції Відділу, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності.

           3.7.2. Встановлювати обґрунтовані вимоги до порядку оформлення і подання до Відділу виконкому міської ради первинних документів для їх відображення у бухгалтерському обліку, а також здійснювати контроль за їх дотриманням.

           3.7.3. Вносити міському голові пропозиції щодо удосконалення порядку ведення бухгалтерського обліку, складення звітності, здійснення поточного контролю, провадження фінансово-господарської діяльності.

4. Система взаємодії

            4.1. Відділ під час виконання покладених на них завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими об’єднаннями.

5. Структура відділу.

            5.1. Структура та штатна чисельність відділу визначаються міською радою з урахування пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

            5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади і звільняються згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

            5.3 Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, які затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником Відділу.

            5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру:

            - начальник відділу – головний бухгалтер;

            - заступник начальника відділу – заступник головного бухгалтера;

            - провідний спеціаліст (3 одиниці);

            - спеціаліст І категорії (2 одиниці).

    

6. Керівництво відділу.

            6.1. Відділ очолює начальник – головний бухгалтер, який призначається на посаду і звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

             6.2. Начальник Відділу – головний бухгалтер:  

             6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

             6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

            6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

            6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

            6.2.5. Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

            6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

            6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

            6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

           6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками  Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання  Правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

 

           6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

           6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

           6.3.2. Контролювати і вимагати дотримання  працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

           6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

           6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

           6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

           6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

           6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

           6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 

           6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

 

           - невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

           - невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

          - перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

          - незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

           - недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

           - недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

           6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує інша посадова особа цього підрозділу відповідно до посадових обов’язків або за розпорядженням міського голови.

7. Заключні положення.

           7.1. Виконком міської  ради створює умови для ефективної праці спеціалістів відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

           7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускаються.

           7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України.

 

 

Секретар міської ради                                                                        Р.П. Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                  Додаток 2

                                                                                                                  до рішення міської ради

                                                                                                         31.07.2017 № _7/3-51_

          

ПОЛОЖЕННЯ

про фінансовий відділ виконкому Сіверської міської ради

1.      Загальні положення

           1.1 Фінансовий відділ виконкому  Сіверської міської ради  (далі – Відділ) утворюється Сіверською міською радою та є її виконавчим органом.

           1.2 Відділ підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та міському голові.

           1.3 Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи", нормативними актами Президента України, Верховної ради України, Кабінету Міністрів України, інструкціями, наказами Міністерства фінансів України, Головного управління державного казначейства України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови м. Сіверськ, а також цим Положенням.

           1.4. Працівники Відділу утримуються за рахунок коштів міського бюджету.

           1.5. На працівників Відділу поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

2. Мета відділу

           2.1. Забезпечення реалізації державної бюджетної політики на території    міської ради , здійснення загальної організації та управління виконання міського бюджету, координація діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.      

3. Завдання, функції та права  відділу

           3.1. Основними завданнями управління є:

           3.1.1. Складання розрахунків до проекту міського  бюджету і подання на розгляд виконкому та затвердження міською радою;

           3.1.2. Підготовка пропозицій щодо фінансового забезпечення заходів соціально-економічного розвитку Сіверської міської громади;

           3.1.3.  Розроблення пропозицій з удосконалення методів фінансового і бюджетного планування та фінансування витрат;

           3.1.4. Здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами і організаціями законодавства щодо використання ними бюджетних коштів та коштів цільових фондів, утворених міською радою;

           3.1.5. Здійснення загальної організації та управління виконанням міського  бюджету, координація діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

           3.2. Відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує наступні функції:

           3.2.1. Розробляє і доводить до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів;

           3.2.2. Визначає порядок та термін розроблення бюджетних запитів головними розпорядниками бюджетних коштів;

           3.2.3. Проводить на будь якому етапі складання проекту міського  бюджету аналіз бюджетного запиту, поданого головним розпорядником бюджетних коштів, щодо його відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів;

           3.2.4. Приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозиції проекту міського бюджету перед поданням його на розгляд міської ради;

           3.2.5. Бере учать у розробленні балансу фінансових ресурсів Сіверської міської  ради, аналізує соціально – економічні показники розвитку міста та враховує їх під час складання проекту міського бюджету;

           3.2.6. Організовує роботу, пов’язану із складанням проекту міського бюджету, за дорученням керівництва міської ради, визначає порядок і терміни подання структурними підрозділами міської ради матеріалів для підготовки проектів міського бюджету;

           3.2.7. Забезпечує протягом бюджетного періоду відповідність розпису міського бюджету встановленим бюджетним призначенням;

           3.2.8. Здійснює у процесі виконання міського  бюджету прогнозування доходів та проводить аналіз доходів;

           3.2.9. Організовує виконання міського бюджету, а також разом з органами: державної податкової служби, державної казначейської служби, іншими структурними підрозділами міської ради забезпечує надходження доходів до міського бюджету та вживає заходів для ефективного витрачання бюджетних коштів;

           3.2.10. Забезпечує захист фінансових інтересів держави та здійснює у межах своєї компетенції контроль за дотриманням бюджетного законодавства;

           3.2.11. Складає розпис доходів і видатків міського бюджету, забезпечує його виконання, готує:

          - пояснювальну записку про виконання міського бюджету,

          - зведення планів по мережі, штатах та контингентах установ, що фінансуються з міського  бюджету,

          - пропозиції щодо внесення змін до розпису у межах річних бюджетних призначень, здійснює у встановленому порядку взаємні розрахунки міського бюджету з обласним бюджетом;

           3.2.12 Здійснює у встановленому порядку організацію та управління виконання міського бюджету, координує в межах своєї компетенції діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету;

           3.2.13. Проводить моніторинг змін, що вносяться до міського бюджету;

           3.2.14. Розглядає баланси і звіти про виконання міського бюджету та інші фінансові звіти, подані державною казначейською службою та погоджує їх;

           3.2.15. Інформує міську раду про стан виконання міського  бюджету та подає на затвердження звіт за кожний звітний період (квартал, півріччя, 9 місяців, рік);

           3.2.16. Розглядає звернення та готує пропозиції для прийняття рішень про виділення коштів з резервного фонду міського бюджету;

           3.2.17. Проводить разом з органами державної податкової служби аналіз стану надходження доходів до міського бюджету, готує пропозиції про доцільність запровадження місцевих податків, зборів, а також пільг;

           3.2.18. Готує пропозиції щодо визначення додаткових джерел фінансових ресурсів; 3.2.19. Перевіряє правильність складання і затвердження кошторисів та планів використання коштів установами і організаціями, які фінансуються з міського бюджету;

           3.2.20. Аналізує діяльність роботи бюджетних установ міста і подає пропозиції щодо їх вдосконалення;

           3.2.21. Розглядає в межах своєї компетенції звернення громадян, підприємств, організацій;

           3.2.22. Забезпечує створення належних виробничих та соціально – побутових умов для працівників управління;

           3.2.23. Готує та подає міській раді офіційні висновки про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду міського бюджету для прийняття рішення про внесення змін до нього;

           3.2.24. Здійснює інші функції пов’язані з виконанням покладених на нього завдань.

           3.3. Відділ має право:

           3.3.1. Одержувати в установленому порядку від виконавчих органів міської ради, державної казначейської служби, державної податкової служби, інших державних органів, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, матеріали та інші документи, необхідні для складання проекту міського бюджету та аналізу його виконання;

           3.3.2. В установленому порядку та у межах своєї компетенції призупиняти бюджетні асигнування відповідно до ст.117 Бюджетного кодексу України та вживати заходів до розпорядників і одержувачів бюджетних коштів за вчинені ними бюджетні правопорушення, передбачені Бюджетним кодексом України;

           3.3.3. Залучати фахівців інших структурних підрозділів міської ради, підприємств установ та організацій, об’єднань громадян до розгляду питань, що належать до його компетенції ;

           3.3.4. Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції;

4. Система взаємодії.

            4.1. Управління під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з виконавчими органами міської  ради, підприємствами, установами та організаціями а також органами державної податкової служби, державної фінансової інспекції та державної казначейської служби.

5. Структура відділу.

            5.1. Структура та штатна чисельність відділу визначаються міською радою з урахування пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

           5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади і звільняються згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

          5.3 Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, які затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником Відділу.

            5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру:

            - начальник відділу;

            - провідний спеціаліст.

 

6. Керівництво Відділу.

            6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

             6.2. Начальник Відділу:  

             6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

             6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

            6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

            6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

            6.2.5. Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

            6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

            6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

            6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

           6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками  Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання  Правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

 

           6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

           6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

           6.3.2. Контролювати і вимагати дотримання  працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

           6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

           6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

           6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

           6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

           6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

           6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 

           6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

 

           - невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

           - невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

          - перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

          - незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

           - недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

           - недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

           6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує інша посадова особа цього підрозділу відповідно до посадових обов’язків або за розпорядженням міського голови.

 

7. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

           7.1. Виконком міської  ради створює умови для ефективної праці спеціалістів відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

            7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускаються.

            7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України

Секретар міської ради                                                                        Р.П. Бондаревський

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                              Додаток 3

                                                                                                           до рішення міської ради

                                                                                           _31.07.2017 № _7/3-51__

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ соціально-правової та внутрішньої  політики виконкому Сіверської міської ради

   

1.      Загальні положення

 

1.1. Відділ соціально-правової та внутрішньої політики виконкому міської ради  (далі — Відділ) утворюється за рішенням Сіверської міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

1.2.Відділ є підконтрольним та  підзвітним міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради та  заступнику міського голови відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, іншими актами, що регламентують роботу органів місцевого самоврядування,  розпорядженнями і дорученнями  міського голови та дорученнями заступника міського голови згідно розподілу обов’язків.

 

2.Мета відділу

 

            Метою Відділу є забезпечення в межах визначених законодавством прав членів територіальної громади в сфері соціально та правової політики,

юридичне супроводження та забезпечення єдиної правової політики та якості при виконанні Сіверською міською радою та її виконавчими органами своїх завдань на підставі, в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і законами України. Забезпечення в межах визначених законодавством прав членів територіальної громади в сфері соціального захисту населення шляхом здійснення нагляду за додержанням на території міста Сіверська вимог законодавства у цій сфері, виконання відповідних державних і місцевих програм соціального захисту, надання населенню якісних соціальних послуг як безпосередньо, так і через мережу комунальних підприємств, установ і закладів соціального обслуговування.

 

3.Основні завдання, функції та права

 

3.1 Для досягнення мети своєї діяльності Відділ вирішує наступні питання:

3.1.1 Планування діяльності, організація та контроль планування діяльності його посадових осіб, моніторинг та контроль виконання плану роботи відділу.

3.1.2. Забезпечення системного аналізу процесів у сфері суспільно-політичних відносин, створення умов для удосконалення співпраці міської ради та її виконавчих органів з місцевими громадськими організаціями, структурними утвореннями політичних партій, органами самоорганізації населення, засобами масової інформації, правоохоронними органами та сприяння суспільно-політичній стабільності та громадянському порозумінню на території міста

3.1.3.Сприяння процесам утвердження та розвитку цінностей громадянського суспільства, принципів гласності та прозорості у роботі органів місцевого самоврядування, впровадження нових методів і форм інформування населення, забезпечення права членів територіальної громади на інформацію, впровадження у сферу громадських відносин принципів законності, правопорядку та патріотизму.

3. 1.4. Моніторинг і контроль за виконанням керівниками підприємств, організацій та установ міста рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень та доручень міського голови

3. 1.5.  Забезпечення особистого прийому громадян посадовими особами Відділу.

3. 1.6. Надання інформації про діяльність Відділу на веб-сайт міської ради та її виконавчого комітету.

3. 1.7. Організовує проведення соціологічних досліджень.

3.1.8. Сприяння органам виконавчої влади у розвитку їх зв’язків з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації.

3.1.9.Здійснення інформаційно-аналітичне забезпечення внутрішньої політики держави.

3.1.10. Аналіз та прогнозування суспільно-політичних процесів у місті;

3.1.11.Забезпечення постійного моніторингу суспільно-політичних настроїв населення та оцінки суспільно-політичної ситуації в місті.

3.1.12. Забезпечення виконання законодавства з питань, оборонної,  мобілізаційної та режимно-секретної роботи.

3.1.13. Забезпечення реалізації на території міста державної політики та забезпечення в межах визначених законодавством прав членів територіальної громади у сфері цивільного захисту шляхом організації заходів щодо попередження, ліквідації та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій; планування, організація і забезпечення оборонної роботи, мобілізаційної підготовки та мобілізації на території міста, а також забезпечення режиму секретності у міській раді.

3.1.14. Забезпечує виконання вимог законодавства щодо доступу до публічної інформації в межах повноважень відділу.

3.1.15. Забезпечення дотримання законності в діяльності Сіверської міської ради та її виконавчих органів.

 3.2. Відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує контрольну, організаційну, дорадчу, інформаційну, нормотворчу, аналітичну функції. Відповідно до цього Відділ При здійсненні повноважень Відділ виконує:

3.2.1. Організує:

           - сприяння діяльності органів суду, прокуратури, юстиції, служби   безпеки, внутрішніх справ адвокатури  і  Державної кримінально-виконавчої  служби  України на території міської ради; 

           - внесення подань до відповідних органів про притягнення до відповідальності  посадових  осіб, якщо  вони  ігнорують законні вимоги та рішення  міської ради та її виконавчого комітету, прийняті в межах їх повноважень;

           - звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств,   установ та організацій, які  обмежують  права територіальної громади, а також повноваження міської ради, її виконавчого комітету та посадових осіб;

           - створення в установленому порядку комунальних аварійно-рятувальних  служб;

           - створення резервного фонду для  ліквідації  надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;

           - вжиття  у разі надзвичайних  ситуацій  необхідних  заходів відповідно  до  закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності  підприємств, установ та організацій, врятування   життя   людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних  цінностей; 

           - вирішення  відповідно  до  закону  питань  про  проведення зборів,   мітингів, маніфестацій і демонстрацій,спортивних, видовищних та  інших  масових  заходів; здійснення  контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку;

           - управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури ,фізкультури  і  спорту, оздоровчими   закладами, які належать територіальній громаді або передані їй, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;

           - здобуття неповнолітніми повної загальної середньої освіти; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді,розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів; сприяння  діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних  закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;

          - створення при загальноосвітніх  навчальних закладах комунальної  власності фонду загальнообов'язкового навчання за рахунок коштів  місцевого бюджету, залучених з цією метою на договірних засадах коштів  підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності,а також  коштів населення,  інших джерел;

           - вирішення питань про надання професійним творчим працівникам на  пільгових умовах у користування приміщень під майстерні, студії та  лабораторії, необхідних для  їх творчої діяльності;

           - медичне обслуговування та харчування у закладах освіти,  культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальній громаді або передані їй;

           - створення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел;

           - сприяння  роботі творчих спілок, національно-культурних товариств,   асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які  діють  у  сфері охорони  здоров'я, культури, фізкультури і спорту, роботи з молоддю;

           - створення  умов для занять фізичною культурою і спортом на території ради та в місцях масового відпочинку;

           - забезпечення   відповідно   до   законодавства   пільгових категорій  населення  лікарськими  засобами  та виробами медичного призначення;

           - облік дітей дошкільного та шкільного віку;

           - роботу щодо запобігання  бездоглядності неповнолітніх;

           - охорону пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання;

  - оперативне рішення всіх питань, пов’язаних з державною реєстрацією актів цивільного стану, які належать до компетенції начальника відділу;

  - прийом громадян з питань державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, також складання первинних актових записів про народження, видачу свідоцтва про народження;

 -     прийом громадян з питань державної реєстрації шлюбу;

 - прийом заяв громадян про реєстрацію шлюбу, оформлення відповідних первинних актових записів, видачу свідоцтв про шлюб;

 - прийом громадян з питань державної реєстрації смерті фізичної особи, також оформлення первинних актових записів про смерть, видачу свідоцтв про смерть;

 - за заявою наречених проводить державну реєстрацію шлюбу в урочистій обстановці;

 - видачу направлення на медичне обстеження при прийнятті заяви про державну реєстрацію шлюбу ;

 - належне зберігання та оформлення книг державної реєстрації актів цивільного стану та іншої документації, пов’язаної з державною реєстрацією актів цивільного стану;

 - належний облік та зберігання, а також витрачання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану з дотриманням норм законодавства;

  - подачу звітів до Бахмутського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про державну реєстрацію актів цивільного стану по міській раді за формами № 97 «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (місячна) та звіти про використання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану;

  - відповідно пункту 18 частини 1 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення складання протоколів про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-1 КУпАП, та передає до адміністративної комісії при виконкомі Сіверської міської ради;

  - передачу паспортних,  військово-облікових документів та повідомлення у семиденний строк органи внутрішніх справ та Бахмутський МВК  про передачу або не передачу цих  документів за місцем державної реєстрації смерті;

  - направлення повідомлення щомісячно до  Артемівської об’єднаної державної податкової  інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про померлих громадян для зняття з обліку в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

           - подачу інформації про померлих громадян до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області протягом  10 робочих днів з дня реєстрації смерті особи;

  - подачу повідомлення про смерть дітей до управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації протягом 10 робочих днів з дня реєстрації смерті дитини;

  - подачу повідомлення до Бахмутського МВК про зміну військовозобов’язаними і призовниками прізвища у зв’язку з державною реєстрацією шлюбу у семиденний строк;

  - прийом громадян міста з особистих питань, що належать до компетенції начальника відділу;

  - підготовку проектів рішень міської ради і її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з питань, віднесених до компетенції начальника відділу;

           - призов громадян на строкову військову та  альтернативну (невійськову) службу, а  також  їх мобілізацію, підготовку молоді до служби в Збройних Силах України;            

           - заходи, пов'язані з мобілізаційною підготовкою та цивільною обороною на території ради;

           - вирішення відповідно до законодавства питань, пов'язаних з наданням   військовим  частинам, установам, навчальним закладам Збройних Сил України службових  приміщень і жилої  площі,  інших об'єктів, комунально-побутових послуг;

           - здійснення заходів щодо військово-патріотичного  виховання населення міста;

           - здійснення реєстрації та зняття з місця реєстрації  проживання/перебування осіб;

           - формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону;

           - здійснення передачі інформації та/ або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру; 

      - аналіз та прогноз розвитку суспільно-політичних процесів на території міської ради;

-  сприяння органам виконавчої влади у розвитку їх зв’язків з політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, засобами масової інформації;

-   підготовка матеріалів з питань внутрішньої політики для доповідей міському голові; 

- здійснення  взаємодії міської ради  з засобами масової інформації;

-  здійснення  взаємодії міської ради  згідно з чинним законодавством з діючими релігійними організаціями, як учасниками громадського життя, з політичними партіями та громадськими організаціями у питаннях, що належать до компетенції відділу;

- сприяння безперешкодній діяльності засобів масової інформації та утвердженню свободи слова;

- підготовка   в межах своїх повноважень інформаційно-аналітичних матеріалів та організація  брифінгів, прес-конференцій, засідань за круглим столом, що проводяться в міській раді;

- сприяння інформаційному наповненню офіційної сторінки Інтернет міської ради  та оприлюднення в Інтернет інформації про суспільно-політичний, соціально-економічний, культурний, науково-технічний розвиток міста;

- забезпечує реалізацію державної інформаційної політики за такими напрямами: забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб’єктів владних повноважень, забезпечення доступу кожного до інформації;

- забезпечення  виконання міською радою   обов’язків розпорядника інформації, передбачених Законом України «Про доступ до публічної інформації»;

- збирання, систематизація, накопичення та зберігання в електронній формі документів  або  їх  копії,   що містять  публічну  інформацію,  яка знаходиться у володінні міської ради та її структурних підрозділів, крім публічної інформації з обмеженим доступом;

-  проведення аналізу та узагальнення інформації про ситуацію в інформаційному просторі міста шляхом моніторингу інтернет-ресурсів, засобів масової інформації;

- офіційне повідомлення засобів масової інформації про час, місце проведення, порядок денний засідань міської ради, нарад, семінарів та про підсумки розгляду питань, які розглядаються;

- забезпечення оприлюднення на офіційному веб-сайті міської ради  публічної інформації про діяльність міської ради  відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації ” за умови надання апаратом та іншими структурними підрозділами міської ради  документів, що містять публічну інформацію, передбачену частиною першою вказаної статті;

- забезпечення  оприлюднення відповідно до вимог частини третьої статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації ” проектів розпоряджень голови  міської ради , що мають ознаки нормативно-правового акту, та офіційне опублікування розпоряджень голови міської ради, які є нормативно-правовими актам, проектів рішень міської ради, що вносяться на її розгляд;

- проведення аналізу та узагальнення інформації про забезпечення доступу до публічної інформації структурними підрозділами  міської ради;

- внесення пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань доступу до публічної інформації;

- організацію і проведення нарад, засідань, зустрічей з питань, що належать до компетенції відділу;

- вживання заходів щодо захисту персональних даних при їх обробці в процесі виконання своїх повноважень у порядку, визначеному Законом України “Про захист персональних даних ”;

- виконання інших функції за дорученням голови міської ради;

-в установленому порядку фінансове, матеріально-технічне, інженерне та інші види забезпечення заходів цивільного захисту;

- забезпечення  оперативного і повного інформування міського голови про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації і про хід її ліквідації;

- прийняття участі у здійснені нагляду і контролю за виконанням вимог цивільного захисту і техногенної безпеки, заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків, за станом готовності сил і засобів цивільного захисту міста до проведення рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій на території міста і об’єктах;

-  розробку оперативно-мобілізаційних документів та здійснює організаційне забезпечення переведення виконавчих органів міської ради і об’єктів економіки на режим роботи в умовах особливого періоду;

- забезпечення прогнозування ймовірності виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру відповідно до сезону, визначення підлеглих територій за наявності потенційно-небезпечних об'єктів;

- розробку документів із запобігання виникненню і ліквідації можливих надзвичайних ситуацій та їх наслідків, які є обов'язковими до виконання органами управління та силами цивільного захисту міста;

- надання пропозицій щодо робіт, пов'язаних з ліквідацією надзвичайних ситуацій, контроль за  готовністю органів місцевого самоврядування до дій за призначенням;

- прийняття участі у координації діяльності органів місцевого самоврядування, служб цивільного захисту, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і підпорядкування щодо забезпечення готовності до пошуку і рятування людей та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

- підготовку звітів, інформації, інструктивно-методичні матеріали, матеріали статистичної звітності з питань, що відносяться до компетенції відділу;

- у  межах своєї компетенції видачу довідок;

-  висвітлення діяльності міської ради та її виконавчих органів у засобах масової інформації , інформує територіальну громаду про свою роботу через засоби масової інформації, сайт міської ради та рекламні носії;

- виконання інших функції, що випливають з покладених на відділ завдань.

 

      3.2.2. Забезпечує роботу щодо:

         - вирішення  відповідно до законодавства питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також  військовослужбовців, звільнених  у запас  (крім  військовослужбовців строкової служби) або відставку, інвалідам з дитинства, багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків,проведенні  капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних  ділянок  для індивідуального будівництва, садівництва та городництва;

            - організації для малозабезпечених громадян похилого віку, інвалідів будинків-інтернатів, побутового обслуговування, продажу товарів у спеціальних магазинах і відділах за соціально доступними цінами, а також безоплатного харчування;

            - вирішення питань про надання за рахунок коштів міського бюджету ритуальних послуг у зв'язку з похованням   самотніх громадян, а  також  інших категорій малозабезпечених громадян; подання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством;

            - здійснення  передбачених законодавством заходів щодо  поліпшення житлових  і матеріально-побутових  умов інвалідів, ветеранів війни та праці, громадян, реабілітованих як жертви політичних репресій,   військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які  потребують обслуговування  вдома, до влаштування в будинки інвалідів і громадян похилого віку, які мають  потребу в цьому, дітей, що залишилися без піклування батьків, на виховання в сім'ї громадян;

            - вирішення  відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства;

              - забезпечує контроль за правильним виконанням законодавчих актів, інших нормативно - правових документів відділами міської ради, посадовими особами місцевого самоврядування;

            - подання  відповідно до законодавства одноразової допомоги громадянам, які постраждали від стихійного лиха;

           - вирішення  відповідно до законодавства питань про надання компенсацій і пільг громадянам, які  постраждали   внаслідок Чорнобильської катастрофи, в інших випадках, передбачених законодавством;

           - організації проведення оплачуваних громадських робіт для осіб,  зареєстрованих як безробітні, а також учнівської та студентської молоді у вільний від занять час на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до комунальної власності, а також  за  договорами - на  підприємствах, в установах та організаціях, що належать до інших форм власності;

            - виконання делегованих повноважень згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

            - діяльність громадської ради, координаційно-методичної ради з правової освіти населення;

            - організацію та проведення разом з відповідними  відділами міської ради громадських слухань територіальної громади;

           - ведення  колективних переговорів та укладенням територіальних  тарифних угод, вирішенням колективних трудових спорів  (конфліктів) щодо  підприємств, установ та організацій, розташованих на території ради;  реєстрації колективних договорів і угод,за їх виконанням;

              - виконання заходів соціального патронажу щодо осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або  позбавлення  волі на певний строк.

 

3.3.При здійсненні повноважень Відділ зобов’язаний:

            3.3.1. Отримувати в установленому порядку інформацію, звітні дані, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на Відділ завдань.

3.3.2. Вступати у межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

            3.3.3. Брати участь у комплексних перевірках підприємств, організацій та установ міста з питань, що належать до його компетенції.

3.3.4Організовувати заняття з питань, що відносяться до компетенції Відділу.

 3.3.5. Залучати спеціалістів інших виконавчих органів, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до компетенції Відділу

3.3.6. Брати участь у засіданнях дорадчих органів міської ради, нарадах, які проводяться, у разі розгляду на них питань, які відносяться до компетенції відділу.

3.3.7. Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до компетенції відділу.

3.3.8. Вносити пропозиції щодо удосконалення роботи відділу.

3.3.9. На час відсутності працівника відділу, його обов’язки виконує інший працівник, згідно взаємозаміни, зазначеної у посадових інструкціях.

3.3.10. Під час реалізації повноважень, відділ взаємодіє з постійними комісіями міської ради, апаратом  міської   ради та її виконавчого комітету, відділами міської   ради, установами та організаціями міста, відповідними підрозділами місцевих органів державної виконавчої влади, правоохоронними органами, засобами масової інформації, органами самоорганізації населення, громадськими організаціями, міськими осередками політичних партій, іншими  об'єднаннями громадян, громадянами.

 

4.Система взаємодії

 

          Відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадським об’єднаннями.

 

5. Структура Відділу

 

 5.1. Структура та штатна чисельність Відділу визначаються міською радою з урахуванням пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на Відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

5.2 Посадові особи Відділу призначаються на посади та звільняються  згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

5.3. Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, що затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником відділу.

5.4.   Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру: 

            - начальник відділу;

- провідний спеціаліст з державної реєстрації актів цивільного стану;

            - провідний спеціаліст з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту, мобілізаційної роботи та військового обліку;

            - провідний спеціаліст з питань реєстрації місця проживання/перебування та зняття з реєстрації місця проживання;

            - провідний спеціаліст у справах сім’ї, молоді та неповнолітніх;

            - спеціаліст по роботі з пільговими категоріями населення;

         - провідний спеціаліст з юридичних питань – юрисконсульт;

- провідний спеціаліст з питань інформаційних технологій.

 

6. Керівництво Відділу

 

6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством

6.2. Начальник Відділу:

 6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

 6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

              6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

 6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

            6.2.5.Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

 6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

 6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

 6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

 6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання Правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

 6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

 6.3.2.Контролювати і вимагати дотримання працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

 6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

 6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

 6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

 6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

 6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

 6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

 6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

 - невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

 - невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

 - перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

 - незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

 - недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

 - недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує інша посадова особа цього підрозділу відповідно до посадових обов’язків або за розпорядженням міського голови.

 

7.Заключні положення

 

7.1. Виконком міської ради створює умови для ефективної праці фахівців Відділу, підвищення кваліфікації, забезпечує їх окремими приміщеннями, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених завдань на Відділ.

7.2.Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим положенням не допускається.

7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно чинного законодавства України.

 

 

 

 

Секретар міської  ради                                       Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                            Додаток 4

                                                                                                          до рішення міської ради

                                                                                               _31.07.2017 № _7/3-51_

 

      

                                                                ПОЛОЖЕННЯ

про відділ економічного розвитку, торгівлі та інвестицій

виконавчого комітету Сіверської міської ради

 

1. Загальні положення

           1.1.Відділ економічного розвитку, торгівлі та інвестицій апарату виконавчого комітету міської ради (далі - Відділ) утворюється за рішенням Сіверської міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

           1.2.Відділ є підконтрольним та  підзвітним міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради та  заступнику міського голови відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

           1.3.Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, іншими актами, що регламентують роботу органів місцевого самоврядування,  розпорядженнями і дорученнями  міського голови та дорученнями заступника міського голови згідно розподілу обов’язків.

2. Мета відділу

Метою Відділу є створення умов для розвитку економіки, підприємництва, промислової політики,  торгівлі, послуг, споживчих ринків, залучення інвестицій та міжнародної технічної допомоги на території міської ради.

3. Основні завдання, функції та права

          2.1. Основними завданнями відділу є:

          2.1.1. Реалізація державної політики економічного і соціального розвитку.

          2.1.2. Реалізація державної регіональної політики.

          2.1.3. Забезпечення реалізації державної цінової політики.

          2.1.4. Забезпечення реалізації державної політики у сфері інвестиційної діяльності та державно-приватного партнерства.

          2.1.5. Формування та реалізація на місцевому рівні єдиної політики у сфері зовнішньоекономічних зв’язків, залучення вітчизняних та іноземних інвестицій та інвестиційної діяльності.

          2.1.6. Сприяння розвитку міжнародного співробітництва в галузі економіки, зовнішньоекономічних зв’язків та виходу на зовнішній ринок підприємств, установ та організацій, розташованих на території Сіверської міської ради.

         2.1.7. Забезпечення в межах своїх повноважень захисту економічних прав і законних інтересів України, вітчизняних та іноземних суб’єктів господарювання.

         2.1.8. Здійснення повноважень щодо залучення вітчизняних і іноземних інвестицій та організації роботи з їх використання для фінансування розвитку пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку міської ради.

          2.1.9. Координація роботи структурних підрозділів виконавчого органу міської ради, комунальних підприємств, установ, організацій у сфері інвестиційної діяльності та управління стратегічно важливими проектами.

         2.2. Відділ відповідно до визначених повноважень за сферами діяльності виконує такі завдання: 

У сфері економіки та стратегічного розвитку:

         2.2.1.Здійснює прогнозування економічного і соціального розвитку міської ради та підготовку відповідних планів і програм, розробляє структуру прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку, відповідає за впровадження сучасних методологічних підходів до прогнозування та розроблення планів і програм економічного та соціального розвитку.

           2.2.2.Готує разом із структурними підрозділами апарату виконавчого комітету міської ради пропозиції до проекту Програми економічного і соціального розвитку громади на середньо- та короткостроковий періоди.

            2.2.3.Готує пропозиції щодо переліку проблемних питань громади, вирішення яких вимагає допомоги центральних органів влади.

            2.2.4.Готує пропозиції щодо розвитку і реформування економіки на території міської ради та вживає заходів для їх реалізації.

            2.2.5.Готує матеріали для розгляду на засіданнях виконавчого комітету міської ради з питань щодо підсумків роботи за звітний період та щодо ходу виконання щорічної Програми економічного і соціального розвитку населених пунктів об’єднаної територіальної громади.

           2.2.6.Готує матеріали для розгляду на сесіях міської ради питання щодо затвердження та ходу виконання щорічної Програми економічного і соціального розвитку населених пунктів об’єднаної територіальної громади.

           2.2.7.Формує і подає  міському голові перелік цільових програм, які передбачається виконати у зазначеному періоді з використанням бюджетних коштів.

            2.2.8.Розробляє і здійснює в межах своїх повноважень заходи, спрямовані на розбудову інфраструктури територій, розвиток міжрегіонального економічного співробітництва.

            2.2.9.Сприяє комплексному соціально-економічному розвитку територій громади.

            2.2.10.Розробляє щорічні заходи щодо реалізації на території громади Стратегії інтегрованого розвитку міста Сіверська та сіл Сіверської міської ради, здійснює методологічне керівництво та координацію діяльності з підготовки стратегій територіальних одиниць громади.

            2.2.11.Готує пропозиції щодо забезпечення комплексного розвитку населених пунктів громади та подає керівництву міської ради пропозиції з цих питань.

            2.2.12.Накопичує інформаційно-методичні матеріали, необхідні для планової роботи, поточного планування і перспективного прогнозування.

            2.3.У сфері підприємництва, промислової політики та інновацій:

            2.3.1.Проводить формування та реалізацію державної регуляторної політики, державної політики щодо підтримки розвитку підприємництва.

           2.3.2.Забезпечує реалізацію на території громади державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.

           2.3.3.Забезпечує реалізацію на території громади державної політики у сфері проведення структурних змін в економіці.

           2.3.4.Забезпечує реалізацію на території громади державної політики щодо діяльності центрів надання адміністративних послуг та впровадження електронного документообігу.

           2.3.5.Забезпечує реалізацію на території громади державної політики щодо підтримки та розвитку інфраструктури малого та середнього бізнесу, готує пропозиції щодо її формування та сприяє їх виконанню.

           2.3.6.Аналізує стан і тенденції розвитку малого та середнього бізнесу району, бере участь у визначенні його пріоритетів.

           2.3.7.Готує пропозиції щодо ефективного використання бюджетних коштів для фінансування заходів з підтримки і розвитку міської ради, аналізує використання цих коштів.

           2.3.8.Надає консультаційну, інформаційну та іншу допомогу суб'єктам підприємницької діяльності.

           2.3.9.Проводить моніторинг ефективності управління об’єктами комунальної власності віднесених до сфери управління міської ради.

           2.3.10.Здійснює заходи щодо залучення інвестицій та міжнародної технічної допомоги на розвиток інфраструктури громади.

           2.4.У сфері торгівлі, послуг та розвитку споживчих ринків:

           2.4.1.Взаємодіє з органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування у сфері забезпечення державного регулювання оптової, внутрішньої і зовнішньої торгівлі, громадського харчування, готельного господарства та побутового обслуговування населення, виставкової діяльності.

           2.4.2.Аналізує стан споживчого ринку товарів і послуг та готує пропозиції щодо підвищення ефективності роботи підприємств галузі.

           2.4.3.Вивчає тенденції розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і рівень конкурентоспроможності продукції провідних регіональних виробників та інформує міську раду з цих питань, а в разі потреби – інші установи та організації.

           2.4.4.Здійснює координацію діяльності суб’єктів господарювання у сфері торгівлі, ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів, ресторанного, побутового та готельного господарства, виставкової діяльності.

           2.4.5.Сприяє розвиткові зовнішньоекономічної виробничої кооперації, надає суб’єктам підприємницької діяльності допомогу в організації, участі та проведенні міжнародних торгово-промислових виставок, ярмарків та презентацій.

           2.4.6.Вивчає та аналізує стан розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і рівень конкурентоспроможності продукції, кон’юнктуру ринку товарів і послуг та інформує керівництво міської ради.

           2.4.7.Надає зацікавленим суб’єктам підприємницької діяльності громади, незалежно від форм власності, інформацію стосовно ділових пропозицій іноземних підприємств щодо співробітництва та сприяє популяризації пропозицій підприємств на території громади за межами України.

          2.4.8.Проводить роботу, спрямовану на підтримку та захист регіонального товаровиробника, розробляє пропозиції щодо забезпечення сприятливих умов діяльності підприємств-виробників.

           2.4.9.Здійснює заходи щодо розміщення та упорядкування мережі об'єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення та готельного господарства.

           2.4.10.Надає методичну, консультаційну і організаційну допомогу підприємствам торгівлі, громадського харчування, готельного господарства та побутового обслуговування населення всіх форм власності з питань, що належать до компетенції відділу, та сприяє у впровадженні сучасних форм організації торгівлі.

           2.4.11.Сприяє у межах компетенції забезпеченню державного захисту прав споживачів щодо якості та безпеки товарів, виробленої продукції і наданих послуг.

           2.4.12.Організовує спільно з іншими відділами міської ради представництво громади на загальнодержавних виставках, круглих столах, конференціях, громадських оглядах та конкурсах.

           2.4.13.Надає адміністративні послуги в межах своєї компетенції.

           2.4.14.Бере участь в організаційно-методологічному забезпеченні діяльності суб’єктів надання адміністративних послуг, центрів надання адміністративних послуг та їх адміністраторів.

           2.5.У сфері інвестиційної політики:

           2.5.1.Організаційно забезпечує здійснення заходів щодо залучення інвестицій та міжнародної технічної допомоги на розвиток виробничої та соціальної сфери, транспортної інфраструктури та логістики, будівельної, комунальної, переробної галузей та сільськогосподарського виробництва, туризму, рекреації та оздоровлення, альтернативної енергетики, енергозбереження та інших напрямів народного господарства.

           2.5.2.Координує, в межах своїх повноважень, діяльність структурних підрозділів міської ради у сфері інвестиційної політики, а також бере безпосередню участь у розробленні та реалізації інвестиційних проектів.

           2.5.3.Організовує в межах своїх повноважень роботу із залучення в громаду грантів, міжнародної технічної допомоги.

           2.5.4.Проводить моніторинг залучення іноземних інвестицій на території громади і договорів про спільну з іноземними партнерами інвестиційну діяльність.

           2.5.5.Інформує суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності громади про економічні, комерційні, соціальні, екологічні та інші умови, необхідні для їх діяльності, формує з цією метою відповідні банки даних.

           3.Відділ має право:

            3.1.Залучати спеціалістів інших структурних підрозділів міської ради та її виконавчого комітету, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.

           3.2.Одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій інформацію, документи і матеріали, а від відділу статистики у Бахмутському районі Донецької області - статистичні відомості, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

           3.3.Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.

           3.4.Користуватись в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами.

 

4. Система взаємодій

           4.1.Відділ у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, органами державної влади, територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, а також з підприємствами, установами, організаціями та об'єднаннями громадян.

 5. Структура Відділу

            5.1. Структура та штатна чисельність відділу визначаються міською радою з урахування пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

            5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади і звільняються згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

            5.3 Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, які затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником Відділу.

           5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру:

      - начальник;

      - провідний спеціаліст;

      - спеціаліст  I категорії.

 

6. Керівництво відділу

           6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

           6.2.Начальник відділу:

           6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

           6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

           6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

           6.2.5.Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

           6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

           6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

           6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

           6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками  Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання  Правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

           6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

           6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

           6.3.2.Контролювати і вимагати дотримання  працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

           6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

           6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

           6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

           6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

           6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

           6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

           6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

            - невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

            - невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

            - перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

            - незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

           - недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

           - недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

           6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує інша посадова особа цього підрозділу відповідно до посадових обов’язків або за розпорядженням міського голови.

 

7. Заключні положення.

           7.1. Виконком міської ради створює умови для ефективної роботи працівників Відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх окремим приміщенням, обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на відділ завдань.

           7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускаються.

           7.3. ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством.

 

 

Секретар міської ради                                                                         Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Додаток 5

                                                                                            до рішення міської ради

                                                                                            __31.07.2017  № _7/3-51_

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ житлово-комунального господарства, благоустрою та  розвитку інфраструктури виконкому Сіверської міської ради

 

1.     Загальні положення

                                                      

           1.1. Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури  виконкому міської ради  (далі — Відділ) утворюється за рішенням Сіверської міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

           1.2. Відділ є підконтрольним та підзвітним міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради та заступнику міського голови відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

           1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, іншими актами, що регламентують роботу органів місцевого самоврядування,  розпорядженнями і дорученнями  міського голови та дорученнями заступника міського голови згідно розподілу обов’язків.

 

2.     Мета відділу

 

            Метою Відділу є забезпечення реалізації на території міської ради державної політики в галузі житлово-комунального господарства та благоустрою,  управління об’єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності міста, забезпечення їх належного утримання та фінансування, контроль за якістю надання комунальних послуг населенню громади, забезпечення якості при виконанні Сіверською міською радою та її виконавчими органами своїх завдань на підставі та в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і законами України.

 

3.Основні завдання, функції та права

  3.1 Для досягнення мети своєї діяльності Відділ вирішує наступні питання:

 

          3.1.1. Планування діяльності, організація та контроль планування діяльності його посадових осіб, моніторинг та контроль виконання плану роботи відділу.

          3.1.2. Моніторинг і контроль за виконанням керівниками підприємств, організацій та установ міста рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень та доручень міського голови.

          3.1.3.  Забезпечення особистого прийому громадян посадовими особами Відділу.

          3.1.4. Інформування засобів масової інформації про діяльність Відділу.

          3.1.5. Взаємодія з громадськістю.

          3.1.6. Забезпечення реалізації державної політики у сфері житлово-комунального господарства  (у тому числі у сфері питної води та водопостачання, теплопостачання, енергоефективності та енергозбереження, тарифоутворення), в галузі поводження з побутовими відходами, транспорту та благоустрою на території Сіверської міської ради.

          3.1.7. Забезпечення організації обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, надання ритуальних та інших послуг.

          3.1.8. Підготовка пропозицій щодо формування цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, а також норм їх споживання, здійснення контролю за їх додержанням.

          3.2. Відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує контрольну, організаційну, дорадчу, інформаційну, нормотворчу, аналітичну функції.

 

 Відповідно до цього Відділ:

 у сфері житлово-комунального господарства:

          3.2.1. Бере участь у реалізації державної політики у сфері житлово-комунального господарства, будівництва, комунального майна, розвитку інфраструктури, готує пропозиції до проектів програм соціально-економічного розвитку територій.

            3.2.2. Співпрацює з підприємствами - надавачами житлово-комунальних послуг населенню міської ради (незалежно від форм власності), координує їх роботу.

            3.2.3. Здійснює відповідно до законодавства контроль за організацією та якістю обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства.

            3.2.4. Здійснює в межах своєї компетенції контроль за станом експлуатації та утримання житлового фонду, об'єктів благоустрою, об’єктів комунального господарства, будівництва та інфраструктури незалежно від форм власності.

            3.2.5. Вживає заходів до оснащення наявного житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії згідно із загальнодержавними та регіональними програмами.

            3.2.6. Аналізує рівень цін і тарифів на продукцію, роботи і послуги
житлово-комунального господарства та у разі потреби готує пропозиції щодо їх змін в установленому законодавством порядку.

            3.2.7. Розробляє та реалізує місцеві програми, бере участь в розробці та реалізації державних та регіональних цільових програм у сфері питної води,  водопостачання, теплопостачання, енергозбереження.

            3.2.8. Забезпечує реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, насамперед щодо організації і здійснення заходів з його реформування.

            3.2.9. Сприяє створенню та подальшому функціонуванню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

            3.2.10. 3абезпечує відповідно до чинного законодавства, облік житлового фонду, що перебуває у комунальній власності міської ради, в тому числі ветхого (аварійного) та непридатного до проживання.

            3.2.11. Веде облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових  умов; розподіл та надання  відповідно до законодавства  житла, що належить до комунальної власності; вирішує питання використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.

           3.2.12. Забезпечує видачу ордерів на заселення жилої площі  в будинках державної та комунальної власності.

            3.2.13. Здійснює аналіз стану у сфері теплопостачання.

            3.2.14.  Готує матеріали, проекти рішень виконавчого комітету з питань передачі на утримання та обслуговування житлових будинків комунальної власності.

            3.2.15. Готує матеріали та проекти рішень виконавчого комітету по виведенню квартир з житлового фонду міста.

            3.2.16. Проводить роботу по виявленню та обстеженню безхазяйних будівель, складає їх реєстр.

            3.2.17. Організовує процес оформлення і передачі безхазяйних будівель в комунальну власність.

            3.2.18. Проводить роботу щодо списання, приймання-передачі комунального майна.

            3.2.19. Контролює за наявністю, станом та ефективним використанням майна, переданого в оренду.

            3.2.20. Подає перелік об’єктів нерухомого майна, які підлягають приватизації, на розгляд міської ради, згідно з Законом України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)».

            3.2.21. Здійснює інвентаризацію та облік об’єктів комунальної власності, контроль за їх використанням і збереженням.

            3.2.22. Проводить підготовчі роботи щодо відчуження майна.

            3.2.23. Вживає заходів щодо прискорення передачі об'єктів житлового господарства, що перебувають у повному господарському віданні або в оперативному управлінні державних підприємств, установ та організацій у комунальну власність.

            3.2.24. Здійснює заходи, спрямовані на забезпечення сталої роботи об’єктів житлового господарства в осінньо-зимовий період, а також в умовах виникнення стихійного лиха, аварій, катастроф і ліквідації їх наслідків, здійснює моніторинг підготовки об’єктів житлового господарства до роботи в осінньо-зимовий період.

            3.2.25. Забезпечує реалізацію повноважень органів місцевого самоврядування щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг.

 

         у сфері благоустрою та розвитку інфраструктури:

            3.2.26. Спрямовує роботу служб на благоустрій міста, ремонт та утримання прибудинкових територій, озеленення та санітарне очищення.

            3.2.27. Організовує роботи з благоустрою міста, залучення на договірних засадах з цією метою трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

            3.2.28. Інформує населення про здійснення заходів, спрямованих на благоустрій населених пунктів.

            3.2.29. Бере участь у розробленні та виконанні державних і регіональних програм благоустрою населених пунктів.

            3.2.30. Здійснює аналіз стану сфер благоустрою населених пунктів, поводження з побутовими відходами, у галузі поховання.

            3.2.31. Надає пропозиції щодо затвердження схеми санітарного очищення.

            3.2.32. Проводить рейди з метою перевірки територій та об’єктів благоустрою щодо їх стану.

            3.2.33. Проводить рейди з метою перевірки додержання підприємствами, організаціями, установами і громадянами законодавства у сфері благоустрою.

            3.2.34. Посадові особи відділу, що уповноважені виконавчим комітетом, складають приписи та протоколи про порушення законодавства у сфері благоустрою для притягнення винних до відповідальності.

            3.2.35. Здійснює контроль за виконанням приписів з приведення до належного стану територій та об’єктів благоустрою.

            3.2.36. Бере участь в обговоренні проектів благоустрою об'єктів та елементів благоустрою міста, іншої технічної документації з питань благоустрою і вносить відповідні пропозиції.

            3.2.37. Організовує роботи із здійснення контролю у сфері поводження з побутовими відходами, організації поховання (перепоховання) померлих і ритуального обслуговування населення.

            3.2.38. Контролює та сприяє в забезпеченні чистоти і порядку в населених пунктах, очищенню територій та об’єктів благоустрою від відходів, безхазяйних відходів, самовільно розміщених об’єктів, споруд та елементів благоустрою.

            3.2.39. Здійснює контроль за утриманням в належному стані кладовищ,  інших місць поховання та їх охороною.

            3.2.40. Сприяє проведенню ефективної інвестиційної політики під час проектування, будівництва нових та реконструкції діючих об'єктів житлово-комунального господарства, здійснює контроль за їх будівництвом, бере участь у розробленні проектів благоустрою територій населених пунктів міської ради.

            3.2.41. Здійснює технічний нагляд за об’єктами будівництва, реконструкції, реставрації, капітального та поточного ремонту об’єктів житлово-комунального, соціально-культурного призначення, адміністративних будівель, а також за будівництвом, реконструкцією та ремонтом вулиць, доріг та інших об’єктів дорожнього господарства комунальної власності місцевого значення.

            3.2.42. Готує пропозиції з питань будівництва та розвитку інфраструктури, подає їх на розгляд міській раді.

          3.2.43. Надає пропозиції щодо розгляду та затвердження маршрутів і графіків руху  місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності.

            3.2.44.  Готує пропозиції щодо видачі дозволів на розміщення тимчасових споруд, МАФів.

            3.2.45. Контролює розміщення зовнішньої реклами.

            3.2.46. Готує проекти розпоряджень міського голови та рішень міської ради і її виконавчого комітету з питань, віднесених до його компетенції.

         3.2.47. Забезпечує підготовку звітів про роботу підприємств, установ та організацій комунальної власності.

        3.2.48. Забезпечує надання звітів до Артемівської сільРЕМ щодо спожитої електроенергії бюджетними закладами міста та зовнішнього освітлення.

        3.2.49. Забезпечує підготовку та проведення громадських обговорень щодо містобудівної документації, місцевих правил забудови міста.

         3.2.50. Забезпечує підготовку до проведення міських свят та суботників згідно доручень міського голови.

         3.2.51. Бере участь в роботі постійних комісій виконкому міської ради.

        3.2.52. Здійснює інші повноваження у сфері житлово-комунального господарства, благоустрою та інфраструктури.

 

            3.3. Відділ має право:

            3.3.1.  Скликати в установленому порядку наради, проводити семінари з питань, що належать до його компетенції.

            3.3.2. Залучати спеціалістів інших структурних підрозділів міської ради, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.

            3.3.3. Одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів виконкому міської ради, підприємств, установ та організацій інформацію, документи, інші матеріали, а від місцевих органів державної статистики безоплатно –  статистичні дані, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

            3.3.4. Подавати виконавчому комітету пропозиції щодо зупинення топографо-геодезичних та інженерно-геологічних робіт, які виконуються з порушенням державних стандартів, норм і правил.

            3.3.5. Користуватися в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв’язку та іншими технічними засобами.

            3.3.6. Вимагати від керівників та інших посадових осіб державних установ, підприємств та організацій незалежно від форм власності, суб’єктів підприємницької діяльності, громадян, у власності або користуванні яких знаходяться об’єкти благоустрою та інфраструктури, усунення виявлених правопорушень у сфері благоустрою, додержання ними чинного законодавства у сфері благоустрою.

            3.3.7. Проводити рейди те перевірки  територій, об’єктів благоустрою та інфраструктури щодо їх стану та благоустрою. Складати приписи на усунення порушень та протоколів для притягнення до відповідальності.

            3.3.8. Вступати у межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

 

4.      Система взаємодії

 

          Відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадським об’єднаннями.

 

5. Структура Відділу

 

 5.1. Структура та штатна чисельність Відділу визначаються міською радою з урахуванням пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на Відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади та звільняються  згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

 5.3. Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, що затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником відділу.

5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру: 

            - начальник відділу;

- провідний спеціаліст відділу;

            - спеціаліст І категорії відділу.

 

6.      Керівництво відділом

 

6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

 

6.2. Начальник Відділу:

 

        6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

        6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

         6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

         6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

         6.2.5. Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.               6.2.6. Розробляє та готує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

         6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

         6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

         6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

 

  6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

 

            6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

            6.3.2. Контролювати і вимагати дотримання працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

            6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про переміщення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

            6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу;

            6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

            6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

            6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

            6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

            6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 

6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

- невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

- невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

- перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

- незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

- недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

- недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

 

7.      Заключні положення

 

            7.1. Виконком міської ради створює умови для ефективної праці спеціалістів Відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх окремими приміщеннями, обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

 

            7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускається.

 

            7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України.

Секретар міської ради                                                    Р.П. Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

                      Додаток 6

                                                                                            до рішення міської ради

                                                                                            __31.07.2017  № _7/3-51_

 

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ земельних відносин, екології та охорони природного середовища виконкому Сіверської міської ради

 

1.      Загальні положення

                                                      

1.1. Відділ земельних відносин, екології та охорони природного середовища  виконкому Сіверської міської ради  (далі — Відділ) утворюється за рішенням Сіверської міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

1.2. Відділ є підконтрольним та  підзвітним міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради та  заступнику міського голови відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, іншими актами, що регламентують роботу органів місцевого самоврядування,  розпорядженнями і дорученнями  міського голови та дорученнями заступника міського голови згідно розподілу обов’язків.

 

2.      Мета відділу

 

            Метою Відділу є забезпечення реалізації на території міської ради державної політики у сфері земельного господарства та охорони навколишнього середовища, реалізації прав громадян та юридичних осіб на землю, контроль за охороною земель,  забезпечення якості при виконанні Сіверської міською радою та її виконавчими органами своїх завдань на підставі та в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і законами України.

 

3. Основні завдання, функції та права

 

          3.1. Основними завданнями Відділу є:

 

          3.1.1. Реалізація політики міської ради у сфері земельного законодавства на території міської ради.

          3.1.2. Забезпечення надходження коштів до міського бюджету за рахунок ефективного обліку, використання, продажу земель.

          3.1.3. Організація роботи щодо забезпечення конституційних та законних прав громадян та юридичних осіб на землю відповідно до Земельного кодексу України та інших нормативних актів України;.

          3.1.4. Здійснення контролю за використанням та охороною земель;

          3.1.5. Участь у розробленні та виконанні міських програм в галузі земельних відносин, охорони довкілля.

          3.1.6. Здійснення контролю за дотриманням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

          3.1.7. Забезпечення особистого прийому громадян посадовими особами Відділу.

           3.1.8. Інформування засобів масової інформації про діяльність Відділу.

          3.1.9. Взаємодія з громадськістю.

 

            3.2. Відділ відповідно до покладених на нього завдань виконує контрольну, організаційну, дорадчу, інформаційну, нормотворчу, аналітичну функції.

 

  Відповідно до цього Відділ:

 

у сфері земельних відносин:

 

            3.2.1. Здійснює аналітичний облік використання земельних ресурсів міської ради відповідно до оформлених правовстановлюючих документів на земельні ділянки та забезпечує створення відповідної електронної бази даних.

            3.2.2. Здійснює розрахунок сум орендної плати для оформлення договорів оренди земельних ділянок відповідно до прийнятих рішень міської ради.

            3.2.3. Здійснює підготовку проектів договорів про використання територій та земельних ділянок на підставі відповідних порядків, затверджених рішеннями міської ради.

            3.2.4. Аналізує документацію із землеустрою, подану на розгляд міської ради та готує відповідні пропозиції.

            3.2.5. Здійснює відповідну аналітичну роботу з територіальним підрозділом Державної фіскальної служби, Дергеокадастру для забезпечення надходжень від плати за землю.

            3.2.6. Здійснює підготовку та проведення конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності для розробки експертної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в комунальній власності.

            3.2.7. Здійснює підготовку необхідних документів для проведення земельних торгів відповідно до Земельного кодексу України.

            3.2.8. Здійснює підготовку матеріалів та забезпечує роботу комісії з розгляду заяв, що стосуються земельних відносин на території міської ради;

            3.2.9. Готує і вносить на розгляд міської ради проекти рішень щодо регулювання земельних відносин і реалізації прав громадян та юридичних осіб на землю відповідно до чинного законодавства.

            3.2.10. Здійснює щорічний перерахунок орендної плати по діючим договорам оренди відповідно до прийнятих регуляторних актів та готує відповідні додаткові угоди.

            3.2.11. Надає щомісячну та щорічну інформацію до територіального підрозділу Державної фіскальної служби стосовно користувачів земельних ділянок.

            3.2.12. Бере участь в роботі погоджувальних комісій при розгляді та вирішенні земельних спорів.

            3.2.13. Здійснює самоврядний контроль за використанням та охороною земель на території громади.

            3.2.14. Виносить на розгляд міської ради пропозиції щодо раціонального використання та охорони земель.

 

         у сфері екології та охорони природного середовища:

 

            3.2.15. Вносить пропозиції щодо визначення в установленому порядку розмір відшкодування підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, крім віднесених до компетенції інспекції по контролю за благоустроєм та санітарним станом населених пунктів громади.

            3.2.16. Готує матеріали про факти порушень природоохоронного законодавства на території міської ради.

            3.2.17. Бере участь у організації виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, органів державної влади і управління з питань охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів, здійснює контроль за їх виконанням.

            3.2.18. Бере участь у підготовці проектів місцевих екологічних програм, окремих розділів загальнодержавних та регіональних програм охорони навколишнього середовища.

            3.2.19. Бере участь в організації виконання екологічних програм.

            3.2.20. Готує матеріали і пропозиції з питань охорони довкілля для розгляду їх на сесіях міської ради, засіданнях виконавчого комітету, постійними комісіями, нарадах.

            3.2.21. Погоджує питання про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного призначення.

            3.2.22.  Здійснює контроль за екологічним станом річок, водних об’єктів, заповідних територій і інших природних об’єктів.

            3.2.23. Здійснює контроль за дотриманням природоохоронного законодавства і ходу виконання заходів у сфері охорони навколишнього природного середовища на підприємствах, установах і організаціях міста, які мають джерела забруднення довкілля.

            3.2.24. Забезпечую систематичне та оперативне інформування громадськості про стан навколишнього середовища та природоохоронну діяльність.

            3.2.25. Приймає участь у екологічній освіті і екологічному вихованні
громадян.

            3.2.26. Приймає участь у організації робіт щодо ліквідації наслідків
екологічних катастроф, стихійних лих.

            3.2.27.  Бере участь у розгляді матеріалів щодо визначення територій для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів.

            3.2.28. Надає пропозиції щодо затвердження схеми санітарного очищення.

            3.2.29. Посадові особи відділу, що уповноважені виконавчим комітетом, складають приписи та протоколи про порушення законодавства у сфері благоустрою та охорони природного середовища  для притягнення винних до відповідальності.

            3.2.30. Здійснює контроль за виконанням приписів з приведення до належного стану територій.

            3.2.31. Бере участь в роботі постійних комісій виконкому міської ради;

            3.2.32. Здійснює інші повноваження у сфері земельних відносин та екології.

 

3.3. Відділ має право:

 

            3.3.1. Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.

            3.3.2. Залучати спеціалістів інших структурних підрозділів міської ради, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.

            3.3.3. Одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів виконкому міської ради, підприємств, установ та організацій інформацію, документи, інші матеріали, а від місцевих органів державної статистики безоплатно –  статистичні дані, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

            3.3.4. Подавати виконавчому комітету пропозиції щодо зупинення топографо-геодезичних та інженерно-геологічних робіт, які виконуються з порушенням державних стандартів, норм і правил.

            3.3.5. Користуватися в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв’язку та іншими технічними засобами.

            3.3.6. Проводити рейди те перевірки  територій, земельних ділянок щодо їх стану та благоустрою. Складати приписи на усунення порушень та протоколів для притягнення до відповідальності.

            3.3.7. Вступати у межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

 

4.Система взаємодії

          Відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадським об’єднаннями.

 

5. Структура Відділу

 

 5.1. Структура та штатна чисельність Відділу визначаються міською радою з урахуванням пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на Відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади та звільняються  згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

 5.3. Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, що затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником відділу.

5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру: 

            - начальник відділу;

- провідний спеціаліст відділу.

 

6. Керівництво відділом

 

6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

 

6.2. Начальник Відділу:

 

        6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

        6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

         6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

         6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

         6.2.5. Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

         6.2.6. Розробляє та готує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

         6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

         6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

         6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

 

6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

 

       6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

       6.3.2. Контролювати і вимагати дотримання працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

       6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого  комітету подання про переміщення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

       6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу;

       6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

       6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

       6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

       6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

       6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 

6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

- невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

- невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

- перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

- незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

- недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

- недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

 

7.      Заключні положення

 

            7.1. Виконком міської ради створює умови для ефективної праці спеціалістів Відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх окремими приміщеннями, обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

 

            7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускається.

 

            7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України.

 

Секретар міської ради                                                      Р.П. Бондаревський

                                                                                                                             Додаток 7

                                                                                                        до рішення міської ради

                                                                                           __31.07.2017 № _7/3-51__

 

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ освіти, культури і спорту виконкому Сіверської міської ради

                                                      1.Загальні положення

            1.1. Відділ освіти, культури і спорту (надалі - Відділ) утворюється за рішенням міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

            1.2. Відділ є підконтрольним та підзвітним міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, заступнику міського голови, відповідно до розподілу обов’язків

            1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими актами.

2. Мета відділу

 Метою Відділу є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина через систему багатопрофільної, різнорівневої дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечення доступності, безоплатності та обов’язковості освіти для всіх, хто її потребує, формування якісного інформаційно-освітнього простору, забезпечення в межах визначених законодавством прав членів територіальної громади в сфері культури та туризму, збереження та популяризації національного і культурного надбання, створення конкурентоспроможного мистецького середовища задля розвитку культурного та туристичного простору  територіальної громади та надання населенню якісних послуг в сфері фізичної культури і спорту шляхом виконання відповідних державних і місцевих програм.

3. Основні завдання, функції та права

            3.1. Для досягнення мети Відділ вирішує наступні завдання:

            3.1.1. Здійснює реалізацію державної політики та політики міської  ради в сферах освіти, фізичної культури і спорту.

            3.1.2. Створює рівні та доступні умови для здобуття громадянами дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечує соціальний захист учасників навчально-виховного процесу, надає населенню якісні послуги в сфері фізичної культури і спорту.

           3.1.3. Здійснює навчально-методичне керівництво, контроль за дотриманням стандартів освіти в дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

            3.1.4. Здійснює комплектування навчальних закладів педагогічними працівниками на конкурсній основі, в тому числі керівними кадрами; вдосконалення професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх перепідготовку та атестацію.

            3.1.5. Здійснює контроль за організацією матеріально-технічного та фінансового забезпечення дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів та установ освіти та закладів фізкультурно-спортивної спрямованості.

            3.1.6. Забезпечує популяризацію фізичної культури та спорту, здорового способу життя та співпрацю з громадськими, відомчими, приватними організаціями та закладами фізкультурно-спортивної спрямованості у вирішенні завдань популяризації здорового способу життя та створенні передумов для заняття фізкультурою і спортом мешканців міста.

           3.1.7. Забезпечує розвиток напрямів фізичної культури і спорту та створення умов для зайняття фізкультурою та спортом максимально широкого кола мешканців міста.

           3.1.8. Забезпечує розвиток мережі муніципальних закладів та координує діяльність підвідомчих організацій, які забезпечують умови для заняття фізичною культурою та спортом.

            3.1.9. Готує проекти рішень міської ради, її виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, в т.ч. нормативного характеру.

            3.1.10. Здійснює інші повноваження, покладені на Відділ відповідно до чинного законодавства.

            3.1.11. Забезпечує формування, публікацію та підтримку в актуальному стані матеріалів, які відносяться до компетенції Відділу на веб-сайті міської  ради.

            3.2. При здійсненні повноважень Відділ зобов’язаний:

            3.2.1.Забезпечити дотримання конституційних прав та свобод людини і громадянина, які закріплені в Конституції та законодавстві України.

           3.2.2. Забезпечити виконання вимог діючого законодавства України щодо конфіденційності інформації відносно особи.

            3.2.3. Не допускати в своїй діяльності порушення вимог антикорупційного законодавства.

            3.3. Відповідно до покладених на нього завдань Відділ реалізує наступні функції :

           3.3.1. Забезпечує в межах визначених законодавством прав членів територіальної громади в сферах освіти, фізичної культури та спорту, шляхом виконання відповідних державних і місцевих освітніх програм, надання населенню якісних послуг через мережу комунальних установ та навчальних закладів.

           3.3.2. Контролює дотримання навчальними закладами усіх типів і форм власності законодавства у сфері освіти державних вимог щодо змісту, рівня і обсягу освітніх послуг відповідно до рівня і профілю навчання.

           3.3.3. Забезпечує виконання конституційних вимог щодо обов’язковості здобуття дітьми і підлітками міста повної загальної середньої освіти.

           3.3.4. Забезпечує в межах своїх повноважень виконання Конституції України щодо функціонування української мови як державної в навчальних закладах і установах освіти.

           3.3.5. Сприяє задоволенню освітніх запитів представників національних меншин; надає можливість навчатись рідною мовою чи вивчати рідну мову в державних та комунальних навчальних закладах.

            3.3.6. Забезпечує формування календарних планів спортивних та фізкультурно-оздоровчих заходів відповідно до календарного плану спортивно-масових заходів управління з питань фізичної культури і спорту обласної державної адміністрації

            3.3.7. Організовує та проводить фізкультурно-спортивні заходи серед широких верств населення, в тому числі заходи, спрямовані на покращення фізичного виховання дітей i молоді.

             3.3.8. Розробляє i подає на розгляд міської ради пропозиції до проектів фінансування та матеріально-технічного забезпечення виконання програм i здійснення заходів, спрямованих на розвиток освіти, фізичної культури та спорту.

            3.3.9. Подає в установленому порядку статистичну звітність про стан і розвиток освіти, фізичної культури та спорту в місті; організовує з цією метою збирання та опрацювання інформації і формування банку даних.

            3.3.10. Забезпечує виконання рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з питань, що віднесені до компетенції Відділу.

           3.3.11. Аналізує стан освіти, фізичної культури та спорту в місті, прогнозує розвиток дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, оптимізує мережу відповідних навчальних закладів незалежно від типів і форм власності згідно з освітніми потребами громадян; розробляє та організовує виконання міської програми розвитку освіти.

            3.3.12. Визначає потребу в навчальних закладах усіх типів та подає пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально-економічних і культурно-освітніх потреб міста за наявності необхідної матеріально-технічної, науково-методичної бази, педагогічних кадрів.

            3.3.13. Вивчає потребу та вносить пропозиції до виконавчого комітету міської ради про утворення навчальних закладів для дітей, які потребують соціальної допомоги та реабілітації , організовує їх навчання (у тому числі – й індивідуальне) та виховання у загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладах, сприяє повноцінній інтеграції у навчальний процес дітей з обмеженими фізичними можливостями, в тому числі через розвиток інклюзивних форм навчання.

           3.3.14. Вивчає потребу та вносить пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо утворення вечірніх (змінних) шкіл, класів, груп з очною та заочною формами навчання при загальноосвітніх навчальних закладах, створює належні умови для складання державної підсумкової атестації екстерном.

            3.3.15. Вносить пропозиції до виконавчого комітету міської ради про відкриття профільних класів, гімназій, ліцеїв, колегіумів, навчально-виховних комплексів, навчально-виховних об’єднань, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, центрів дитячої та юнацької творчості, допризовної підготовки тощо, сприяє їх матеріальній підтримці.

            3.3.16. Погоджує проекти будівництва загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, сприяє їх раціональному розміщенню.

           3.3.17. Вивчає потребу щодо створення додаткових можливостей для повноцінного і здорового розвитку та творчої самореалізації дітей, забезпечує постійне оновлення мережі гуртків та закладів позашкільної освіти, спортивних секцій, координує роботу навчальних закладів, сім’ї та громадськості, пов’язаної з навчанням та вихованням, оздоровленням дітей, організацією їх дозвілля.

            3.3.18. Організовує харчування дітей у навчальних закладах за рахунок місцевого бюджету та залучених коштів.

             3.3.19. Вносить пропозиції щодо організації безоплатного медичного обслуговування дітей та учнів у навчальних закладах, здійснення оздоровчих заходів.

             3.3.20. Забезпечує організацію роботи з фізичного виховання, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи в дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах спортивного профілю.

            3.3.21. Координує роботу, пов’язану із здійсненням у навчальних закладах професійної орієнтації учнів та їх підготовки до дорослого життя.

            3.3.22. Сприяє розширенню діяльності дитячих та молодіжних організацій, творчих об’єднань, товариств.

            3.3.23. Сприяє органам опіки і піклування у виявленні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; вживає заходів щодо захисту особистих і майнових прав даної категорії дітей.

            3.3.24. Сприяє запобіганню бездоглядності та правопорушень серед неповнолітніх у навчальних закладах, насильства у сім’ї , учнівському колективі.

           3.3.25. Координує роботу міського методичного кабінету, спрямовану на науково-методичне забезпечення системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, організацію методичної роботи, підвищення кваліфікації, професійного рівня педагогічних працівників загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів.

            3.3.27. Впроваджує навчальні плани і програми, затверджені Міністерством освіти і науки України; затверджує робочі навчальні плани загальноосвітніх та погоджує річні плани роботи позашкільних навчальних закладів; погоджує навчальні плани приватних навчальних закладів, що надають загальну середню освіту; вносить пропозиції щодо застосування експериментальних навчальних планів і програм.

            3.3.28. Здійснює в межах своєї компетенції державне інспектування навчальних закладів незалежно від типів і форм власності, що належать до сфери управління місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, забезпечує гласність його результатів.

            3.3.29. Забезпечує виявлення та розвиток здібностей обдарованих дітей, організовує їх навчання, проводить в установленому порядку конкурси, олімпіади та інші змагання серед учнів.

            3.3.30. Формує замовлення на видання підручників, навчально-методичних посібників та іншої навчально-методичної літератури, навчальних програм, бланків документів про освіту, забезпечує ними навчальні заклади.

            3.3.31. Забезпечує участь дітей у Всеукраїнських чемпіонатах, кубках, конкурсах, фестивалях, змаганнях, літніх школах і таборах.

            3.3.32. Організовує проведення засідань, координаційних рад, комітетів та інших заходів з питань, які належать до компетенції Відділу.

            3.3.33. Сприяє наданню педагогічним працівникам державних гарантій, передбачених законодавством, вживає заходів до соціального захисту учасників навчально-виховного процесу.

            3.3.34. Організовує роботу щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників та їх атестації відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України.

           3.3.35. Розглядає та вносить в установленому порядку пропозиції щодо заохочення та нагородження працівників освіти.

           3.3.36. Здійснює координаційну роботу навчальних закладів та установ освіти, що належать до комунальної власності, аналізує результати господарської діяльності, готує пропозиції та заходи щодо їх ефективності роботи відповідно до компетенції Відділу.

           3.3.37. Сприяє матеріально-технічному забезпеченню навчальних закладів; введенню в дію їх нових приміщень, комплектуванню меблями, відповідним обладнанням, навчально-методичними посібниками, підручниками, спортивним інвентарем.

           3.3.39. Організує підготовку навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо-зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень.

           3.3.40. Координує дотримання правил техніки безпеки, протипожежної безпеки і санітарного режиму в навчальних закладах та надає практичну допомогу у проведенні відповідної роботи.

           3.3.41. Сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі навчальних закладів та закладів спортивного спрямування.

           3.3.42. Вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, закладів спортивного спрямування, які перебувають у комунальній власності, аналізує їх використання.

           3.3.43. Координує формування та використання закладами та установами освіти видатків загального та спеціального фондів міського бюджету, а також коштів, залучених закладами з інших джерел.

           3.3.44. Надає та реалізує пропозиції по залученню додаткових ресурсів шляхом участі в грантових програмах міжнародних організацій та фондів.

           3.4. Відділ має право:

           3.4.1. Залучати до розроблення місцевої програми розвитку освіти, фізичної культури та спорту та розгляду питань, що належать до його компетенції , педагогічних, науково-педагогічних працівників, спортсменів і спеціалістів.

            3.4.2. Брати участь в утворенні і ліквідації навчальних закладів та установ освіти всіх форм власності.

            3.4.3. Скликати міські, у тому числі щороку серпневі, конференції педагогічних працівників, проводити семінари, наради керівників навчальних закладів та установ освіти з питань, що належать до його компетенції.

            3.4.4. Вносити міській раді пропозиції щодо фінансування навчальних закладів та установ освіти, закладів спортивного спрямування, брати безпосередню участь у формуванні бюджету освітньої галузі міста.

           3.4.5.Вносити  міській раді пропозиції з питань культурної політики, будівництва, створення, реорганізації та ліквідації закладів культури, що відносяться до комунальної власності.

 

           3.4.6.Виступати організатором міжнародних фестивалів, конкурсів, художніх виставок-продажів, творчих обмінів тощо у галузі культури, мистецтва і туризму.

 

           3.4.7.Погоджувати при затвердженні та реєстрації у встановленому порядку статути, положення закладів культури , підпорядкованих відділу.

4. Система взаємодії

           Відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими об’єднаннями.

5. Структура Відділу

           5.1. Структура та штатна чисельність відділу визначаються міською радою з урахування пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

            5.2. Посадові особи Відділу призначаються на посади і звільняються згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

            5.3 Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, які затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником Відділу.

            5.4. Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру:

            - начальник;

            - провідний спеціаліст.

6. Керівництво Відділу

           6.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

           6.2. Начальник Відділу:  

           6.2.1. Здійснює загальне керівництво роботою Відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками Відділу.

           6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками Відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

           6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших Відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

           6.2.5.Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

           6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому  розпоряджень міського голови з питань  основної діяльності, розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Відділу.

           6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у Відділі.

           6.2.8. Контролює дотримання працівниками Відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України.

           6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками  Відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання  Правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

 

           6.3. Для виконання обов’язків начальнику Відділу надається право:

           6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

           6.3.2.Контролювати і вимагати дотримання  працівниками Відділу встановлених правил роботи з документами.

           6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників Відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

           6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

           6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

           6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

           6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на Відділ.

           6.3.8. Уносити пропозиції щодо удосконалення роботи Відділу.

           6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам Відділу.

 

           6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник Відділу несе відповідальність за:

 

           - невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

           - невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

           - перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

           - незабезпечення виконання покладених на Відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

          - недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

          - недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

            6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує інша посадова особа цього підрозділу відповідно до посадових обов’язків або за розпорядженням міського голови.

7. Заключні положення

           7.1. Виконком міської  ради створює умови для ефективної праці спеціалістів відділу, підвищення їх кваліфікації, забезпечує їх обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

            7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускаються.

            7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України.

Секретар міської ради                                                                         Р.П.Бондаревський

                               Додаток 8

                                                                                                      до рішення міської ради

                                                                                                      __31.07.2017  № _7/3-51_

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про загальний відділ виконкому Сіверської міської ради

 

1.Загальні положення

 

1.1. Загальний відділ  Сіверської міської ради (далі – Відділ) утворюється за рішенням Сіверської міської ради та є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради.

            1.2. Відділ є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядкованим виконавчому комітету міської ради, керуючому справами виконкому відповідно до розподілу обов’язків.

            1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, іншими актами, що регламентують роботу органів місцевого самоврядування,  розпорядженнями і дорученнями  міського голови та дорученнями керуючого справами виконкому згідно розподілу обов’язків.

 

2. Мета відділу

 

2.1. Метою Відділу є організаційно-технічне обслуговування апарату виконавчого комітету, забезпечення єдиної системи діловодства, облік  та   розгляд   звернень   громадян, забезпечення роботи комп’ютерної техніки, організація  та координування роботи з охорони праці та техніки безпеки у виконкомі міської ради та на підприємствах комунальної власності підпорядкованим міській раді.

 

 

3. Основні завдання, функції та права

 

3.1. Для досягнення мети Відділ вирішує наступні завдання:

3.1.1. Документаційно-технічне забезпечення діяльності керівництва, апарату виконавчого комітету міської ради, ведення в апараті виконавчого комітету міської ради діловодства, здійснення контролю за строками проходження і виконання документів, надання методичної і практичної допомоги з цих питань відділам виконавчого комітету міської ради.

3.1.2.Організація роботи з кадрових питань.

3.1.3. Організація роботи зі зверненнями громадян.

3.1.4. Організація роботи з архівними документами.

3.1.5. Моніторинг і контроль за дотриманням законодавчих і інших нормативно-правових актів з охорони праці.

3.1.6. Інформування засобів масової інформації про діяльність відділу.

3.1.7. Взаємодія з громадськістю та засобами масової інформації.

 

3.2. Відповідно до покладених на нього завдань Відділ реалізує наступні  завдання і функції:

- здійснює ведення діловодства в апараті виконавчого комітету міської ради з питань документаційно-технічного забезпечення;

- здійснює експертизу нормативно-правових актів, розпорядчих документів (рішень виконавчого комітету міської ради та розпоряджень міського голови) щодо їх відповідності Інструкції з діловодства у виконавчому комітеті міської ради та іншим нормативно-правовим актам з питань діловодства;

- приймає, реєструє, здійснює попередній розгляд, передає згідно з розподілом обов’язків на розгляд керівництву виконавчого комітету міської ради та на виконання, розмножує, розсилає вхідну і вихідну кореспонденцію, рішення виконавчого комітету міської ради, розпорядження міського голови, інші документи виконавчого комітету  міської ради;

- забезпечує здійснення діловодства за запитами на інформацію, надісланими поштою та засобами факсимільного зв’язку, а також за документами, складеними на виконання запитів на інформацію;

- надає для оприлюднення на офіційному веб - сайті міської ради рішення виконавчого комітету міської ради, розпорядження міського голови, порядок денний засідань виконавчого комітету міської ради;

- забезпечує здійснення контролю за строками проходження і виконання документів, а також за відповідністю форм виконання вимогам документів та резолюціям керівництва виконавчого комітету міської ради;

- спільно з іншими відділами апарату виконавчого комітету міської ради забезпечує підготовку і проведення засідань виконавчого комітету міської ради.

- здійснює ведення протоколів засідань виконавчого комітету міської ради, апаратних нарад міського голови;

- за дорученням керуючого справами виконавчого комітету міської ради перевіряє в відділах апарату виконавчого комітету міської ради стан організації діловодства та контролю за проходженням і виконанням документів, надає їм необхідну допомогу в удосконаленні форм і методів роботи з документами;

- здійснює контроль за правильністю користування документами в апараті виконавчого комітету міської ради, готує довідки, доповідні записки, зведення, звіти, інформації з питань роботи з документами, періодично інформує керівництво виконавчого комітету міської ради з цих питань;

- забезпечує культуру діловодства, впровадження наукової організації праці, сучасних технічних засобів роботи з документами, комп’ютеризації діловодних процесів та інших напрямів діяльності апарату, надання методичної і практичної допомоги з цих питань працівникам апарату виконавчого комітету міської ради, управлінням та іншим підрозділам виконавчого комітету міської ради;

- сприяє набуттю знань і навиків з питань роботи з документами працівниками апарату виконавчого комітету міської ради, підвищенню кваліфікації працівників виконавчого комітету міської ради;

- складає номенклатуру справ апарату виконавчого комітету міської ради, забезпечує здійснення контролю за правильністю формування, оформлення і зберігання у відділах апарату справ, приймання документів відділів на зберігання до поточного архіву апарату виконавчого комітету міської ради;

- організовує роботу поточного архіву апарату виконавчого комітету міської ради, забезпечує проведення експертизи наукової і практичної цінності документів при їх відборі для передачі на державне зберігання;

- забезпечує реалізацію державної політики з питань кадрової роботи та служби в органах місцевого самоврядування в апараті виконавчого комітету міської ради, відділах виконавчого комітету міської ради;

- визначає щорічну та перспективну потребу в кадрах, формує замовлення на підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації посадових осіб та керівників підпорядкованих установ;

- веде встановлену звітно-облікову документацію, готує державну статистичну звітність з кадрових питань, аналізує якісний склад посадових осіб місцевого самоврядування, апарату виконавчого комітету міської ради, відділів та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, а також керівників комунальних підприємств, установ територіальної громади міста;

- проводить роботу з резервом кадрів апарату виконавчого комітету міської ради, а також здійснює організаційне забезпечення формування кадрового резерву;

- вносить пропозиції міському голові щодо зарахування до кадрового резерву посадових осіб відділів, управлінь виконавчого комітету міської ради при плануванні періодичного переміщення по службі;

- вивчає разом з іншими відділами виконавчого комітету міської ради особисті, професійні, ділові якості осіб, які претендують на зайняття посад в відділах виконавчого комітету міської ради, попереджує їх про встановлені законодавством обмеження, пов'язані з прийняттям та проходженням служби в органах місцевого самоврядування, ознайомлює із Загальними правилами поведінки посадової особи;

- приймає від претендентів на посади посадових осіб місцевого самоврядування відповідні документи та подає їх на розгляд конкурсної комісії, проводить спеціальну перевірку та здійснює інші заходи щодо організації конкурсного відбору;

- розглядає та вносить на розгляд міському голові пропозиції щодо проведення стажування кадрів на посади, готує разом з відповідними підрозділами документи для організації стажування, здійснює контроль за його проведенням;

- готує проекти розпоряджень міського голови про призначення на посади та звільнення з посад працівників міської ради та керівників підприємств, установ, організацій, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста;

- оформляє документи про прийняття Присяги посадової особи місцевого самоврядування та присвоєння рангів посадовим особам, вносить про це записи до трудових книжок;

- обчислює стаж роботи та служби в органах місцевого самоврядування, здійснює контроль за встановленням надбавок за вислугу років та наданням відпусток відповідної тривалості, складає графіки щорічних відпусток працівників апарату виконавчого комітету міської ради;

- у межах своєї компетенції здійснює заходи щодо забезпечення трудової дисципліни, оформляє документи, пов'язані з проведенням службового розслідування та застосуванням заходів дисциплінарного впливу;

- здійснює роботу, пов'язану із заповненням, обліком і зберіганням трудових книжок та особових справ (особових карток) працівників;

- оформляє і видає службові посвідчення та довідки з місця роботи працівникам, проводить оформлення листків тимчасової непрацездатності;

- готує документи для відрядження працівників у межах України;

- у межах своєї компетенції бере участь у розробленні структури та штатного розпису виконавчого комітету міської ради;

- здійснює організаційне забезпечення і бере участь у роботі атестаційної комісії та проведенні щорічної оцінки виконання посадовими особами покладених на них завдань і обов’язків;

- забезпечує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації кадрів;

- разом з іншими структурними підрозділами здійснює контроль за дотриманням Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів з питань кадрової роботи;

- проводить разом з іншими підрозділами роботу щодо укладення, продовження терміну дії, розірвання контрактів з керівниками комунальних підприємств, установ і організацій територіальної громади міста;

- здійснює заходи щодо ведення особових справ посадових осіб, використання його даних у межах повноважень відповідного органу виконавчої влади;

- здійснює організаційні заходи щодо своєчасного щорічного подання посадовими особами місцевого самоврядування відомостей про доходи, зобов’язання фінансового характеру та належне їм майно, у тому числі і за кордоном, щодо себе і членів своєї сім’ї (декларація про доходи);

- розробляє проекти нормативно-правових актів, що стосується кадрових питань;

- розглядає пропозиції, заяви, скарги громадян, надає роз'яснення, веде прийом громадян з питань, що належать до компетенції кадрової служби;

- проводить іншу роботу, пов'язану із застосуванням законодавства про працю та службу в органах місцевого самоврядування;

            - організовує  та координує роботи з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах;

            -  здійснює контроль за дотриманням у структурних підрозділах законодавчих і нормативних правових актів по охороні праці, проведенням профілактичної роботи з попередження виробничого травматизму, професійних і виробничо-обумовлених захворювань, заходів щодо створення здорових і безпечних умов праці на  підприємствах, за наданням працівникам установлених пільг і компенсацій за умовами праці;

            - організовує вивчення умов праці на робочих місцях, роботу з проведення вимірів параметрів небезпечних і шкідливих виробничих факторів, атестації й сертифікації робітників місць і виробничого устаткування на відповідність вимогам охорони праці, контролює своєчасність проведення планованих заходів;

            - бере участь у розгляді нещасливих випадків і розробці заходів для їхнього запобігання;

            - інформує працівників від імені роботодавця про стан умов праці  робітника  на місці, а також про вжиті заходи по захисту від небезпечних і шкідливих виробничих факторів, забезпечує підготовку документів на виплату відшкодування шкоди, заподіяного здоров'ю працівників у результаті нещасливого випадку на  виробництві чи професійного захворювання;

            - організовує проведення перевірок, обстежень технічного стану будинків, споруджень, устаткування, машин і механізмів на відповідність їхнім вимогам нормативних правових актів по охороні праці, ефективності роботи вентиляційних систем, стану санітарно - технічних пристроїв, санітарно-побутових приміщень, засобів колективного і індивідуального захисту працівників, контролює своєчасність їхнього проведення;

            - бере участь у складанні розділу «Охорона праці» колективного договору, здійснює контроль за його виконанням, а також виконанням розпоряджень органів державного нагляду й контролю, інших заходів щодо поліпшення умов праці;

            - забезпечує проведення вступних і повторних інструктажів, навчання й перевірки знань по охороні праці працівників  підприємств.

            - організовує роботу куточку по охороні праці, пропаганду й інформацію з питань охорони праці на підприємствах з використанням для цих цілей внутрішньої комп’ютерної мережі, стінних газет, вітрин, забезпечення підприємств   правилами, нормами, інструкціями, плакатами й іншими наочним приладдям по охороні праці, а також надання їм методичної допомоги в устаткуванні відповідних інформаційних стендів;

            - доводить до відома працівників підприємств  про нові, що вводяться в дію, законодавчі й нормативні правові акти по охороні праці;

            - організовує збереження документації по охороні праці, складання звітності по установлених формах і у відповідності з термінами, установленими нормативними правовими актами по охороні праці;

- забезпечує   облік  та   розгляд   звернень   громадян   з   особистих
проблем, з питань діяльності місцевих органів державної виконавчої
влади, місцевого самоврядування, підприємств, організацій;

- забезпечує  належну організацію особистого прийому  громадян
головою міської ради;

- здійснює   контроль   за   своєчасним   та   ретельним   розглядом
пропозицій, заяв і скарг громадян;

проводить аналіз письмових і усних звернень  громадян,   готує
матеріали   та  регулярно  інформує   голову  про стан цієї роботи;

проводить консультації та роз'яснювальну роботу з громадянами,
які виявили бажання звернутись на особистий прийом, про порядок
вирішення їх проблем;

 - забезпечує своєчасний розгляд пропозицій, заяв і скарг громадян, народних депутатів України та депутатів місцевих рад, які надійшли на ім’я голови;

- за дорученням голови направляє відділам виконкому міської ради, підприємствам, організаціям для розгляду заяви і скарги громадян;

-   отримує від відділів виконкому міської ради,   підприємств, організацій і установ   громади   інформацію  (довідки,  пояснення,  інші  матеріали),  що стосуються розгляду пропозицій, заяв і скарг громадян;

  - перевіряє стан роботи по розгляду листів, заяв, скарг, організації прийому громадян у на підприємствах, в організаціях та установах;

 -      вивчає, узагальнює та поширює позитивний досвід роботи, розробляє методичні матеріали щодо удосконалення організації розгляду звернень та прийому громадян, надає методичну та практичну допомогу в цій роботі на місцях;

 - забезпечує облік, опрацювання та розгляд запитів щодо надання публічної інформації, контролює терміни подання відповідей на ці запити;

            - проводить установку операційних систем, системного і прикладного ПЗ, яке використовується у виробничому процесі;

            - забезпечує якість та надійність  обладнання, що використовується

надає  співробітникам консультаційну та роз’яснювальну роботу  з питань пов’язаних з роботою оргтехніки і програмним забезпечення;

           -проводить роботу щодо утримання в належному стані приміщень міської ради та забезпечення нормального, безперебійного функціонування технічних служб міської ради.

3.3.Відділ має право:

   3.1. Отримувати в установленому порядку інформацію, звітні дані, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на відділ завдань.

   3.2. Вступати у межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

   3.3. Брати участь у комплексних перевірках підприємств, організацій та установ міста з питань, що належать до його компетенції.

   3.4. Організовувати заняття з питань, що відносяться до компетенції відділу.

   3.5. Залучати за згодою начальників інших відділів відповідних фахівців для вирішення покладених на відділ завдань.

4. Система взаємодії

 

            4.1. Відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими

структурними підрозділами міської ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими об’єднаннями.

5. Структура відділу

 5.1. Структура та штатна чисельність Відділу визначаються міською радою з урахуванням пропозицій міського голови відповідно до обсягів, характеру та складності завдань і функцій, покладених на Відділ, та в межах затвердженої граничної чисельності й фонду оплати праці міської ради та її виконавчого комітету.

5.2 Посадові особи Відділу призначаються на посади та звільняються  згідно діючого законодавства України щодо служби в органах місцевого самоврядування.

5.3. Посадові обов’язки працівників Відділу визначаються їх посадовими інструкціями, що затверджуються розпорядженням міського голови за погодженням з начальником відділу.

5.4.   Відділ відповідно до завдань і функцій має таку структуру: 

  - начальник відділу;

  - провідний спеціаліст відділу;

  - інженер з техніки безпеки та охорони праці;

  - оператор електронно-обчислювальної (комп’ютерної) техніки;

         - секретар керівника;

         - завгосп;

         - водій службового автомобіля;

         - прибиральниця службових приміщень;

         - сторож;

         - двірник;

         - кочегар.

 

6. Керівництво Відділу

 

6.1.Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади у порядку, встановленому чинним законодавством.

6.2. Начальник відділу:

6.2.1.Здійснює загальне керівництво роботою відділу та забезпечує виконання завдань, покладених на відділ.

6.2.2. Розподіляє обов’язки між працівниками відділу.

6.2.3. Забезпечує контроль за виконанням працівниками відділу вимог нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань ведення діловодства (в тому числі з грифом «Для службового користування»), архівної справи та роботи зі зверненнями громадян.

6.2.4. Забезпечує взаємодію з начальниками інших відділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки виконання доручень, підготовки і надання необхідних керівництву матеріалів, порядку використання і поширення службової інформації.

6.2.5. Забезпечує ефективний контроль за своєчасністю виконання працівниками Відділу доручень керівництва за вхідними документами.

6.2.6. Розробляє, готує та погоджує проекти рішень міської ради та її виконкому,  розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції відділу.

6.2.7. Здійснює організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою зі зверненнями громадян у відділі.

6.2.8. Контролює дотримання працівниками відділу вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» та інших нормативно-правових актів України.

6.2.9. Забезпечує дотримання працівниками відділу чинного законодавства у службовій діяльності та безумовного виконання правил внутрішнього трудового розпорядку міської ради та її виконавчого комітету.

6.3. Для виконання обов’язків начальнику відділу надається право:

6.3.1. Вступати в межах своєї компетенції у взаємовідносини з іншими організаціями.

5.3.2. Контролювати і вимагати дотримання працівниками відділу встановлених правил роботи з документами.

6.3.3. Вносити на розгляд керівництва міської ради та її виконавчого комітету подання про призначення, переміщення і звільнення працівників відділу, застосування до них стягнень і заохочень.

6.3.4. Вживати заходів щодо зменшення обсягів документообігу.

6.3.5. Візувати документи в межах своєї компетенції.

6.3.6. Повертати виконавцю документи і вимагати їх доопрацювання в разі порушення вимог, установлених Інструкцією з діловодства.

6.3.7. Запитувати і одержувати в установленому порядку від інших посадових осіб міської ради та її виконавчого комітету необхідну інформацію і довідкові матеріали для виконання завдань, покладених на відділ.

6.3.8. Вносити пропозиції щодо удосконалення роботи відділу.

6.3.9. Надавати доручення обов’язкові для виконання працівникам відділу.

6.4. Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів України начальник відділу несе відповідальність за:

- невиконання Попередження про спеціальні обмеження згідно  вимог Закону «Про запобігання корупції», порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування;

- невиконання або неналежне виконання своїх службових обов’язків;

- перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування або вчинення інших дій, які дискредитують посадову особу;

- незабезпечення виконання покладених на відділ завдань і функцій, визначених цим Положенням, недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, норм професійної етики і службової дисципліни;

- недотримання вимог нормативних документів з питань охорони праці;

- недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони конфіденційної інформації, що є власністю держави.

6.5. У разі тимчасової відсутності начальника Відділу його обов’язки виконує керуючий справами виконкому або інша посадова особа за розпорядженням міського голови.

 

7. Заключні положення

 

7.1. Виконком міської ради створює умови для ефективної праці фахівців Відділу, підвищення їх кваліфікації , забезпечує їх окремими приміщеннями, обладнанням, телефонним зв’язком, оргтехнікою та необхідними матеріалами для виконання покладених на Відділ завдань.

7.2. Покладання на працівників Відділу обов’язків, які не передбачені цим Положенням, не допускаються.

7.3. Ліквідація або реорганізація Відділу проводиться згідно з чинним законодавством України.

 

 

 

Секретар міської  ради                                                                 Р.П.Бондаревський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-52____

 

Про внесення  змін до рішення Дронівської сільської ради від 23.12.2016  № 7/16-63 «Про сільський бюджет на 2017 рік»

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, на підставі ст.8 Закону України «Про  добровільне об’єднання територіальних громад», враховуючи службову записку головного бухгалтера Сіверської міської ради, керуючись ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Внести зміни до рішення Дронівської сільської ради від 23.12.2016  №7/16-63 виклавши додаток №2 у новій редакції (додається).

2. Контроль за виконанням дійсного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов С.М.)

 

 

 

 

Міський голова                                                                         В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-53____

 

Про внесення  змін до рішення Різниківської сільської ради від 23.12.2016  № 7/16-84 «Про сільський бюджет на 2017 рік»

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, на підставі ст.8 Закону України «Про  добровільне об’єднання територіальних громад», враховуючи службову записку головного бухгалтера Сіверської міської ради, керуючись ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Внести зміни до рішення Різниківської сільської ради від 23.12.2016  №7/16-84 виклавши додаток №2 у новій редакції (додається).

2. Контроль за виконанням дійсного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов С.М.)

 

 

 

 

Міський голова                                                                         В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-54___

 

Про внесення  змін до рішення Серебрянської сільської ради від 23.12.2016 № 7/14-78 «Про сільський бюджет на 2017 рік»

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, на підставі ст.8 Закону України «Про  добровільне об’єднання територіальних громад», враховуючи службову записку головного бухгалтера Сіверської міської ради, керуючись ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Внести зміни до рішення Серебрянської сільської ради від 23.12.2016  №7/14-78 виклавши додатки №№2,3 у новій редакції (додаються).

2. Контроль за виконанням дійсного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов С.М.)

 

 

 

 

Міський голова                                                                         В.А.Масюженко

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017___

Сіверськ

              №_7/3-55_

 

Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2016 № 7/7-194 «Про міський бюджет на 2017 рік»

 

Відповідно до статей 14, 78, 101   Бюджетного кодексу України, частини 9 статті 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

         1. Внести зміни до рішення міської ради від 23.12.2016 № 7/7-194 «Про міський бюджет на 2017 рік»:

         1.1. Пункт 1 рішення викласти в новій редакції:

«1. Визначити на 2017 рік:

-  доходи міського бюджету у сумі 15 937 397 грн., в тому числі доходи загального фонду бюджету 15 616 559 грн., доходи спеціального фонду бюджету 320 838 грн., згідно з додатком 1 цього рішення;

-  видатки міського бюджету у сумі 16 358 897 грн., в тому числі видатки загального фонду бюджету 15 098 559 грн., видатки спеціального фонду бюджету  1 260 338 грн., згідно з додатком 2 цього рішення;

         1.2. Додатки 1, 2 викласти в новій редакції.

          2.     Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної  політики, бюджету, фінансів (Баканов).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Міський   голова                                                                           В.А. Масюженко                                                                                      

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

 _31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-56___ 

 

 


 Про   спільне   фінансування

 Бахмутського      районного

 трудового архіву в 2018 році

 

            Для спільного фінансування Артемівського трудового архіву, з метою його утримання, на підставі статей 75, 92, 103, 104 Бюджетного Кодексу України, керуючись пунктом 27 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

            1. Делегувати повноваження Бахмутській районній раді щодо тимчасового зберігання архівних документів, які не належать до національного архівного фонду, нагромаджених  у процесі документування трудових правовідносин юридичних осіб, розташованих на території Сіверської міської ради з одночасною передачею до Бахмутського районного бюджету в 2018 році коштів у вигляді субвенції на утримання Артемівського районного трудового архіву, як об’єкту спільного утримання, у розмірі 27,04% від загальної суми видатків Бахмутського районного трудового архіву, розташованих у бюджетному запиті на 2018 рік.

 

            2. Доручити міському голові Масюженку Василю Анатолійовичу укласти з Бахмутською районною радою (Пластун) договір про передачу та прийняття права на проведення видатків з тимчасового зберігання архівних документів, які не належать о Національного архівного фонду, нагромаджених у процесі документування трудових правовідносин юридичних осіб, розташованих на території  Сіверської міської ради, на 2018 рік.

 

            3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов).

 

 

Міський голова                                                                          В.А. Масюженко

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017_

Сіверськ

             №_7/3-57___ 

 

Про виконання міського бюджету

за І півріччя 2017 року

 

          Заслухавши інформацію начальника відділу з питань обліку та звітності виконкому міської ради – головного бухгалтера  Іващенко Л.Г. про виконання бюджету за І півріччя 2017 року, на виконання рішення міської ради від 23.12.2016 року  № 7/17-194  «Про міський бюджет на 2017 рік» із змінами і доповненнями, керуючись пунктом 23 статті 26, статтями 63,64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

            1.Інформацію  начальника відділу з питань обліку та звітності виконкому міської ради – головного бухгалтера  Іващенко Л.Г. про виконання бюджету  за  І півріччя 2017 року  прийняти до відома.

 

            2.Затвердити доходну частину  міського бюджету у сумі 6 535 739,0 грн., в тому числі загального фонду 6 338 585,0грн.; спеціального фонду     197 154,0грн. (додаток 1).

 

            3.Затвердити видатки міського бюджету у сумі 6 234 052,0грн., в тому числі: загального фонду 6 054 934,0грн.; спеціального фонду  179 118,0 грн. (додаток 2)

 

            4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів, (Баканов).

 

 

 

 

 

Міський   голова                                                                           В.А. Масюженко

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-58__ 

 

 


Про передачу Бахмутській міській

раді права на проведення видатків

на охорону здоров’я в 2018 році

 

 

            Розглянувши клопотання Бахмутської міської ради від 21.06.2017 №01/10-452 щодо передачі видатків на охорону здоров’я, з метою організації медичної допомоги населенню Сіверської міської ради, керуючись статтями 89, 93, 103-4 Бюджетного кодексу України, статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.  Передати Бахмутській міській раді право на проведення в 2018 році видатків на надання медичної допомоги населенню Сіверської міської ради в сумі 1750,2 тис. грн.

 

2.  Доручити голові Сіверської міської ради Масюженку В.А. укласти з Бахмутською міською радою договір на передачу та прийняття права на проведення в 2018 році видатків на охорону здоров’я населенню Сіверської міської ради.

 

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов) і постійну комісію з питань соціально – правової політики депутатської діяльності (Бабенко).

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                        В.А. Масюженко

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-59__ 

 

Про затвердження проекту

землеустрою щодо відведення

земельної ділянки у власність

громадянину Рядченку О.В.

 

           Розглянувши заяву від 21.07.2017 гр. Рядченка О.В. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування індивідуального гаражу,  по вул. Доломітників, 54к, м. Сіверська, та надані документи (додаються), на підставі статей, 12, 38, 39, 81, 116, 118, 121, 186 Земельного Кодексу України, Закону України «Про землеустрій», на підставі пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

          1.   Затвердити гр. Рядченку Олександру Володимировичу (паспорт ВА 398277, виданий 30.10.1996, ідн. 2922812990), який мешкає: м. Сіверськ, вул. Ювілейна, 4 кв. 8,   проект землеустрою щодо відведення земельної  ділянки у власність площею 0,0024 га за адресою: вул. Доломітників, 54к,  м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності Сіверської міської ради, для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу.

 

          2. Передати  у власність гр. Рядченку О.В.  означену у пункті 1 земельну ділянку площею 0,0024 гектари за адресою: вул. Доломітників, 54к,  м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області,  для будівництва і обслуговування індивідуального гаражу, із земель житлової та громадської забудови комунальної власності Сіверської міської ради (кадастровий номер 1420910400:00:001:1350).

 

          3.  Рекомендувати гр. Рядченку О.В. оформити право власності на землю згідно чинного законодавства.  

 

           4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію  з питань комунальної власності, землі і приватизації (Дерикорчма).

 

 

Міський голова                                                                                В.А. Масюженко

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

_31.07.2017_

Сіверськ

              №_7/3-60___ 

 

Про розірвання договору оренди

земельної ділянки з ФОП Горбунь О.П.

за взаємною згодою сторін

 

Розглянувши заяву ФОП Горбунь О.П. від 04.07.2017 року про розірвання договору оренди земельної ділянки  за взаємною згодою сторін, враховуючи надані документи (додаються), на підставі пункту 5.3 договору оренди земельної ділянки, статі 12 Земельного Кодексу України, статей 652, 654 Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

           1. Дати згоду на дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від  12.01.2007  зареєстрованого в Артемівському відділі ДРФ ДП «ЦДЗК 16.02.2007 № 040714800055 за взаємною згодою сторін у зв’язку із продажем об’єкту нерухомого майна., який було укладено з ФОП Горбунь Оксаною Порфирівною (свідоцтво № 2237001000300050 від 25.08.2009) площею 0,0600 га (кадастровий номер 1420910400:00:002:1035), яка надавалась орендарю для обслуговування торгівельно–обслуговувального комплексу, та розташована у м. Сіверську по вул. Коцюбинського, 24.

 

          2. Провідному спеціалісту відділу комунального господарства, землекористування та екології виконкому міської ради Макеєнку В.В. підготувати угоду про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки.

 

          3.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію  з питань комунальної власності, землі і приватизації (Дерикорчма).

 

 

 

 

Міський голова                                                                                В.А. Масюженко

 

 

 

 

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017__

Сіверськ

              №_7/3-61_ 

 

 

 


 Про  план   роботи   міської   ради

 на   ІІ   півріччя   2017   року

                                     

 

           Заслухавши інформацію секретаря міської ради Бондаревського Руслана Павловича про план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве  самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

           1. Затвердити план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року (додається).

 

           2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради Бондаревського Р.П. та голів постійних комісій міської ради.

 

 

 

 

Міський голова                                                                            В.А. Масюженко

 

 

 

 

 

 


                                                                                                 Додаток 

                                                                                   до рішення міської  ради

                                                                                                                                                                     31.07.2017 № _7/3-61__

План роботи Сіверської міської ради|поради|   на IІ півріччя 2017 року

 

п/п

Найменування заходів

Термін

виконання

Відповідальний за підготовку питання

I

Підготовка питань на сесії  міської ради|поради|

 

 

1

Про  виконання міського бюджету м. Сіверська за І півріччя  2017 року

липень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

2

Питання відведення земельних ділянок

липень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

3

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за І півріччя 2017 року

серпень

Грек В.В. - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради

4

Питання відведення земельних ділянок

серпень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

5

Питання відведення земельних ділянок       

вересень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

6

Про виконання бюджету м. Сіверська за 9 місяців 2017 року

жовтень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

7

Питання відведення земельних ділянок       

жовтень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

8

Питання відведення земельних ділянок       

листопад

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

9

Про хід виконання Програми розвитку житлово-комунального господарства м. Сіверська за 2017 рік

грудень

Вороніна Н.В. – начальник відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури

10

Про хід виконання Програму розвитку земельних відносин і охорони земель Сіверської міської ради за 2016  рік

грудень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

11

Питання відведення земельних ділянок       

грудень

Макеєнко В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

12

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на І півріччя 2018 року

грудень

Бондаревський Р.П. – секретар міської ради

ІІ

Засідання постійних комісій міської ради

 

 

 

Постійної комісії  з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів

 

 

1

Про  виконання міського бюджету м. Сіверська за І півріччя  2017 року

липень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за І півріччя 2017 року

серпень

Грек В.В. - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради

3

Про виконання бюджету м. Сіверська за 9 місяців 2017 року

 

жовтень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

4

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на І півріччя 2018 року

грудень

Бондаревський Р.П. – секретар міської ради

 

Постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, екології, транспорту та зв’язку

 

 

1

Про  виконання міського бюджету м. Сіверська за І півріччя 2017

липень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за І півріччя 2017 року

серпень

Грек В.В. - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради

3

Про виконання бюджету м. Сіверська за 9 місяців 2017 року

жовтень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

4

Про хід виконання Програми розвитку житлово-комунального господарства м. Сіверська за 2017 рік

грудень

Вороніна Н.В. – начальник відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури

 

5

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на І півріччя 2018 року

грудень

Бондаревський Р.П. – секретар міської ради

 

Постійної комісії з питань соціально-правової політики та депутатської діяльності

 

 

1

Про  виконання міського бюджету м. Сіверська за І півріччя 2017

липень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за І півріччя 2017 року

серпень

Грек В.В. - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради

3

Про виконання бюджету м. Сіверська за 9 місяців 2017 року

жовтень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

4

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на І півріччя 2018 року

грудень

Бондаревський Р.П. – секретар міської ради

 

Постійної комісії з питань комунальної власності, землі і приватизації

 

 

1

Про  виконання міського бюджету м. Сіверська за І півріччя 2017

липень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

2.

Питання відведення земельних ділянок

липень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

3

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста за 1 півріччя 2017 року

серпень

Грек В.В. – заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради

4

Питання відведення земельних ділянок

серпень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

5

Питання відведення земельних ділянок

вересень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

6

Про виконання бюджету м. Сіверська за 9 місяців 2017 року

жовтень

Іващенко Л.Г. – начальник відділу з питань обліку та звітності

7

Питання відведення земельних ділянок

жовтень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

8

Питання відведення земельних ділянок

листопад

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

9

Про хід виконання Програми розвитку земельних відносин і охорони земель Сіверської міської ради за 2017 рік

грудень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

10

Питання відведення земельних ділянок

грудень

Макеєнко В.В. - провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

11

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на І півріччя 2018 року

грудень

Бондаревський Р.П. – секретар міської ради

IIІ

Організаційно - масова робота

 

 

1

Проведення зустрічей:

·         з представниками засобів масової інформації;

·         з|із| представниками органів самоорганізації населення.

щокварталу

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради|поради|

2

Участь в проведенні святкових заходів, присвячених  державним і професійним святам.

протягом півріччя

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради|поради|

1V

Навчання  представників органів місцевого самоврядування|самоуправління|

 

 

1

З депутатами міської ради

вересень

листопад

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

2

З|із| головами і секретарями постійних комісій    міської ради|поради|

жовтень

грудень

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

|поради|

3

З|із| представниками органів  самоорганізації населення

вересень

листопад

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради |поради|

V

Забезпечення діяльності міської ради|поради|

 

 

1

Організаційне забезпечення:

 

 

 

 

·         підготовка засідань сесій  міської ради|поради|, засідань постійних комісій

протягом півріччя

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

 

·         здійснення контролю за ходом виконання рішень|розв'язань,вирішень,розв'язувань| міської ради|поради| і його виконавчих органів

протягом півріччя

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради |поради|

Голови постійних комісій міської ради|поради||поради|

 

  • надання|виявлення| допомоги депутатам у виконанні депутатських повноважень

протягом півріччя

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

Керівники і спеціалісти |спеціалісти| відділів виконкому міської ради|поради|

2

Правове забезпечення

 

 

 

 

·         організація інформування депутатів міської ради|поради| про нове законодавство

протягом півріччя

Левицька Г.Л.- начальник відділу соціально – правової політики

 

·         надання|виявлення| консультаційної допомоги депутатам міської ради|поради|

протягом півріччя

Бондаревський Р.П.  – секретар міської ради

 

 

Секретар міської ради                                                                                                                                                Р.П. Бондаревський


УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

БАХМУТСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

__31.07.2017__

Сіверськ

             №_7/3-62_ 

 

Про преміювання

                

 

          З метою стимулювання праці, відповідно до пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006  № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», згідно  рішення міської ради від 27.12.2012 № 6/24-399 «Про затвердження Положення про умови оплати праці працівників Сіверської міської ради та її виконавчого комітету»,  керуючись статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

                               

ВИРІШИЛА:

 

1. Преміювати міського голову Масюженко Василя Анатолійовича за результатами роботи і  фактично відпрацьований час:

                                                              

- за липень 2017 року у розмірі 10 % посадового окладу.

 

2. Преміювати секретаря міської ради Бондаревського Руслана Павловича за результатами роботи і  фактично відпрацьований час:

                                                              

- за червень 2017 року у розмірі 10 % посадового окладу;

 

3. Преміювати заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Грека Віктора Васильовича за результатами роботи і  фактично відпрацьований час:

 

-         за липень 2017 року у розмірі 10 % посадового окладу.

 

           4. Преміювати заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Копицю Михайла Григоровича за результатами роботи і фактично відпрацьований час:

 

- за червень 2017 року у розмірі 10% посадового окладу;

 

 

 

5. Преміювати керуючого справами виконкому міської ради Поливоду Любов Василівну за результатами роботи і  фактично відпрацьований час:

 

- за липень 2017 року у розмірі 10 % посадового окладу.

 

6. Відділу з питань обліку та звітності виконкому міської ради (Іващенко) на виконання пункту 1 цього рішення проводити виплату у межах фонду оплати праці апарату міської ради на 2017 рік.

 

7. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів (Баканов).

 

 

 

 

Міський голова                                                                          В.А. Масюженко