Оплатите пожалуйста услуги

LookMy.Info

Проект рішення міської ради

 

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

АРТЕМІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

22.12.2015

Сіверськ

                7/3 -

 

 
 

 


 Про клопотання перед Артемівською

 районною  радою  про  виділення

 коштів трансферту на фінансування

 дошкільних навчальних закладів

 та закладів культури м. Сіверська в 2016 році

 

 

 

         З метою проведення фінансування в 2016 році дошкільних  навчальних закладів та закладів культури  міста Сіверська, відповідно до пункту 20 Прикінцевих та Перехідних положень Бюджетного кодексу України, керуючись пунктом 23 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

Клопотати перед Артемівською районною радою про виділення

коштів трансферту на фінансування дошкільних навчальних закладів та закладів культури м. Сіверська в 2016 році.

 

 

 

 

Міський голова                                                                    А.О. Черняєв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1\clip_image001.emz" o:title=""/>

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

АРТЕМІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

22.12.2015

Сіверськ

                7/3 -

 

 
 

 


 Про   затвердження    Програми

 розвитку   земельних   відносин

 і   охорони   земель   Сіверської

 міської ради на 2016 – 2020 роки

 

 

Заслухавши інформацію провідного спеціаліста відділу комунального господарства землекористування та екології виконкому міської ради  Верміяша В.В.  про затвердження Програми розвитку земельних відносин і охорони земель Сіверської міської ради на 2016 – 2020 роки, з метою вдосконалення роботи виконкому міської ради щодо планування та реалізації заходів з проведення земельної реформи та прискорення  процесу оформлення та обліку земель на території міської ради з врахуванням сучасних вимог до ведення земельного кадастру, на підставі статті 12 Земельного Кодексу України, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

           1. Затвердити  Програму розвитку земельних відносин і охорони земель Сіверської міської ради на 2016 – 2020 роки (додається).

 

           2. Відділу з питань обліку та звітності виконкому міської ради (Іващенко) передбачити в проекті бюджету на 2016 та наступні роки виділення коштів на фінансування заходів передбачених Програмою.

 

           3. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, землекористування та екології  (Шпулін).

 

 

 

Міський голова                                                                                     А.О.Черняєв

 


Додаток 

 до рішення міської  ради                                                                        

                                                                                  22.12.2015 № 7/3

 

Програма

розвитку земельних відносин і охорони земель

Сіверської міської ради на 2016 – 2020 роки

 

 

                                                  ВСТУП

 

Земельні ресурси є одним з найбільш вагомих економічних активів держави, унікальним за своїми властивостями. Земельні ресурси мають забезпечити фукціонування економіки та суспільства на даному та стати надійною основою соціально-економічного розвитку після завершення  періоду структурного реформування.

Территорія Сіверської міської ради є місцем розташування промислових підприємств, агропромислових утворень, наукових, освітніх,  закладів, охорони здоров’я, культури, спорту, об’єктів торгівлі та побутового обслуговування населення, транспорту, зв’язку та інших напрямків господарської діяльності. У зв’язку з цим, значення міста та належних йому ресурсів змінюється та буде зростати.

Землі міста можуть стати головним джерелом наповнення місцевого бюджету. Для цього необхідно перетворити землі міста на головний ресурс сталого соціально – економічного розвитку місцевої громади. В той же час сьогодні права територіальної громади в сфері управління земельними ресурсами потребують більш потужного та сучасного правового забеспечення.

Землі міської ради складаються із земель двох територіальних утворень, які розташовані одне від одного на відстані понад 5 км. Земельні ресурси міської ради у своїй більшості повинні стати об’єктом права власності територіальної громади, що передбачається на даному етапі, після чого громада набуває більш чіткого правового статусу та має усунути вплив будь яких корпоративних інтересів.

Пріоритетним є лише те, що земля є основним засобом сільськогосподарського виробництва. Що стосується землі, як територіального базису для розміщення об’єктів інших галузей економіки й основної природної складової навколишнього середовища, то ці проблеми практично не були задіяні ні в науковому, ані в практичному аспекті. Навіть розпаювання земель колективної власності проведено без урахування малопродуктивних земель, які необхідно було б вивести з інтенсивного сільськогосподарського виробництва. Значною мірою порушена система сівозмін.

В основу Програми покладені положення Земельного Кодексу України, Законів України «Про землеустрій», «Про охорону земель»,  «Про оцінку земель».

Програма визначає основні цілі та завдання економічного і соціального розвитку Сіверської міської ради на 2016-2020 роки. Передбачені програмою заходи направлені на раціональне використання земель, захист земель від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності сільськогосподарських угідь, розвиток ринку земель, базується на розмежуванні земель державної і комунальної власності.

Фінансування заходів в основному, здійснюватиметься за рахунок місцевого бюджету, з залучення коштів підприємств та інші джерела.

 

1.ХАРАКТЕРИСТИКА СІВЕРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

         Центром Сіверської міської  ради є місто Сіверськ до 1973 року – м. Яма. До складу території міста входить селище Рудник.

         На території міської ради розташовані промислові підприємства, такі як : ТОВ «Промвест», ТОВ «Сіверський цегельний завод», ТОВ «Фірма Домас», ПП «Автотрейдинг», підприємства, які утворилися на базі колишнього ВАТ «Маштехносервіс», Донецька залізниця, Луганська дирекція залізничних перевезень, ТОВ «Полтава зерно», ВАТ «Донецькобленерго», Артемівське УГГ, ВО «Краснолимнська тепломережа», ВУВКГ «Водоканал», ЗАТ «Укртелеком», ДП «Укрпошта», Сіверське МСКП, ДК «Донбастрансгаз», столярна майстерня ПП Драголюбов І.Д., СТО, АЗС, нафтобаза та інші.

           На землях міської ради розташовано  3  кар’єри з видобутку крейди,   глин для виготовлення цеглової сировини та доломітів.

            В сфері агропромислового комплексу працюють такі суб’єкти господарської діяльності:  СФГ «Рой», СФГ «Оберіг», ФГ «Журавушка 2006», ПП «Клива  2006», товариство «Городник», ТОВ «Тайвань», ГТОВ СТРХ «Етра», олійниці  ПП Скорик А.В. та ПП Литвинюк В.С., а також особисті селянські господарства.

 

           У місті існують об’єкти:

 

- освітнього призначення (три загально освітні школи, професійний ліцей, чотири дошкільних заклади, школа естетичного виховання, центр позашкільної роботи);

-  культурного напряму (центр культури);

- релігійні заклади (Свято-Казанський Храм, Свято- Пантелеймонівський Храм);

- медичного  обслуговування (міська лікарня, полікліника, приватний стоматологічний кабінет);

- лікарня ветеринарної медицини;

-  спортивні заклади (районний СОК «Доломітник», стадіон «Авангард»);

- побутового призначення (комплекс побутового обслуговування, салон фотопослуг, 4 перукарні, майстерня електронної техніки, апаратна кабельного телебачення, 3 майстерні з ремонту взуття, майстерня з пошиву одягу, підприємства мобільного зв’язку та інтернету);

- міський відділ міліції МВС;

- частина № 112 МНС.

- торгівельного обслуговування (42 стаціонарних магазинів, 36 вбудованих магазинів, ринок,  2  АЗС, 2 СТО,  7 аптек, ветеринарна аптека, 2 відділення банків, пункт з прийому металобрухту). 

 

         Місто Сіверськ   розташовано на спареній надпойменній терасі річки Бахмутка та прилеглої до неї платообразній рівнині, на відстані 40 км. від районного ценру м. Артемівська, 120 км. від обласного центру м. Донецька.  Найближчими містами є м. Красний Лиман, м. Слов’янськ, м. Лисичанськ,

м. Соледар, м. Сіверодонецьк, м. Рубіжне. Через місто проходить залізниця південного напряму, станція Сіверськ є вузлом, де єднається Луганська залізниця і технологичні залізниці Лисичанського НПЗ та ЗАТ «Ізосев». Місто перетинають два автошляхи обласного значення з напрямами: Горлівка – Красний Лиман та Слов’янськ – Лисичанськ, низка мереж державного магістрального зв’язку.

         Житлова забудова представлена багатоквартирним житловим фондом більшість  якого розташована у мікрорайоні «Доломітник»,  та приватним жилим сектором садибної забудови.

         Селище Рудник  розташоване в 5 км. на півночі від м. Сіверська.  Селище складається з  6 вулиць, розташоване з правого берега річки Сіверський Донець.

           В зв’язку зі зменшенням містян припинили свою діяльність деякі об’єкти торгівельного та побутового обслуговування.

           Водопостачання  м. Сіверська  здійснюється з трьох свердловин Сухоярівського водозабору розташованих на території Різниківської сільської ради.

           Централізоване теплопостачання м. Сіверська  забезпечується двома газовими котельнями. Не  газифікованими залишаються 2 мікрорайони міста.

           Водний фонд  міської ради складається з річки  Бахмутка, її притоків Кам’янка, та Суха Плотка. По балці Кам’янка створено штучні водоймища (водосховище «Верхньокам’янське», ставки «Селищний» та «Центральний»)та по балці  Суха Плотка – дві системи ставків «Верхньої» та «Нижньої Плотки».  Крім цього створено систему малих за обсягом ставків для розведення малька.

         

          2.  Оцінка  сучасного  стану та перспективи розвитку земельних відносин  на території СІВЕРСЬКої МІСЬКОЇ РАДИ

 

2.1.Земельний фонд Сіверської міської ради Артемівського району

за станом на 01.10.2007

 

             Згідно  земельно-облікових даних  станом на 01.10.2007 року  загальна площа  Сіверської міської  ради складає - 4668,90  га,

із них:   - сільськогосподарських угідь    -      2880,99  га,

 в тому числі:  - ріллі                                  -      2202,99  га;

                         - сіножатей                         -       99,00  га;

                         - пасовищ                            -       379,00 га;

                         - багаторічних насаджень -       200,00    га

 

           На території міської ради знаходяться такі землекористувачі :                       

   - ПП “Клива –2006 “ використовує земельні ділянки загальною площею      382,48 га, в  тому числі:

- 367,48 га ріллі  згідно укладених  договорів оренди  з   95 власниками земельних часток  (паїв);

               -   15,0  га  ріллі ,  згідно договору оренди земельної ділянки,   орендна плата складає : 434,00 грн. за  1  га,  разом на  рік  6510,97  грн.;

         - СФГ“Оберіг” використовує згідно укладених    договорів оренди  з 149  власниками земельних часток  (паїв) земельні ділянки загальною площею 459,239  га   ріллі;

        - СФГ “Рой”  використовує земельні ділянки  площею  232,8149 га ріллі   згідно укладених    договорів оренди  з 80  власниками земельних часток  (паїв);

        - ФГ “Журавушка 2006”  використовує земельні ділянки  площею 

388,3 га, в тому числі:

- 373,1856г а  ріллі згідно укладених    договорів оренди  з 107  власниками земельних часток  (паїв) в тому числі 27,9 га  сіножатей    згідно укладених    договорів оренди.

           Продано 14 земельних ділянок несільськогосподарського призначення    площею 31,7946 га., загальною  вартістю 4919,59 грн.

       Укладено 24 договори оренди  землі для ведення комерційної та господарчої діяльності в межах м. Сіверська з наступними суб’єктами господарювання:

 

Заклади, установи, організації:

              

               - Державна ветеринарна медицина0,50 га згідно державного акта   на право постійного користування земельною ділянкою (серія 11-ДН №006636) від 24.06.1998 року ;

               - Сіверський професійний ліцей38,4325 га, в тому числі: 28,1975 га ріллі , згідно державного акта   на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 058592  від 01.09.2006 року  № 030614800002;         

Промислові підприємства:

 

- ТОВ «Промвест використовує земельні ділянки загальною площею  3,6150 га,  ( для обслуговування виробничих будівель).

- ТОВ “фірма “Домас” володіє земельною ділянкою загальною площею    28,66 га (для розміщення відкритого складу крейди).

-  ПП “Автотрейдінг”   використовує земельну ділянку загальною площею  0,81 га (для обслуговування майданчика під розміщення аргелітових глин),  згідно договору  курівлі - продажу

               - ТОВ «Полтава зерно» орендує  земельну ділянку загальною площею  загальна площа 1,7714 га (для обслуговування виробничо-складських приміщень),  згідно договору оренди земельної ділянки

               - Артемівське управління по газопостачанню і газифікації , загальною площею 0,3015 га , згідно державного акта   на право постійного користування земельною ділянкою (серія  ІІ ДН №  009846)  від 15.10.97 року ;

- Донецьке обласне об’єднання державних підприємств по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг для розміщення автодоріг загального користування, загальною площею 40,84 га, згідно державного акта  на право постійного  користування  земельною ділянкою(серія 1- ДН № 001024) від 04.03.2000 року ;

- Луганська дирекція залізничних перевезень Донецької залізниці для обслуговування і охоронної зони залізниці, загальною площею 42,29  га, згідно державного акта   на право постійного користування земельною ділянкою( серія ДН №0050) від 08.12.94 року ;             

- ДК Укртрансгаз НАК “Нафтогаз України”   загальною площею  0,89 га (для діяльності трубопровідного транспорту, під житловою забудовою) згідно державних актів  на право постійного  користування  земельними ділянками серія ЯЯ № 058777 від 01.03.2007 року № 030714800001,  серія ЯЯ № 058778  від 01.03.2007 року № 030714800002  ;

- ЗАТ “Ізосев”- 359452га ( для обслуговування об’єктів промислового призначення ) згідно договору     оренди земельної ділянки 

             - Краснолиманське відділення  Донецької залізниці  - 91,12 га ;

 - ЦМК  ВАТ  “Вогнетривмаш”                                        - 4,0 га;

             - ВАТ ” Донецькобленерго”                                              - 5,4807 га ;

 - ДП НЕК “Укренерго”                                                      - 0,1149 га ;

 - ВКХ “ Донецькнафтопродукт “                                      - 0,53 га ;

 - Артемівське  відділення звязку                                      – 0,09 га;

 - Артемівський РОУМВ                                                     -  0,33 га;

 - Міськвводоканал                                                               7,67 га;

              -   ТОВ “Багратіон”                                                             - 0,34 га ;

-         Сіверське міське комунальне підприємство              – 11,28 га ;

 

              21 громадянин  самостійно  обробляють  земельні частки (паї)  площею  104,36 га  ріллі.

             Укладено 431  договір   оренди на   земельні  частки  (паї) терміном більше 10 років,  в  т.ч.  з   пенсіонерами  284 договори. 

             Укладено  договорів оренди землі    на   загальну   площу   1432,79 га,   плата за оренду  земельних   часток  (паїв)   складає  954,00 тис. грн.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

2.2. Розвиток ринку земель

 

На початок дії Програми здійснено продаж 14 земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 31,7446 га вартістю 4919,59 грн., що дозволило спрямувати додаткові кошти на вирішення першочергових соціально – економічних програм.

        З метою прискорення та вдосконалення процесу відведення земельних ділянок очікується здійснення правових і організаційних заходів з боку держави, спрямованих на спрощення і скорочення строків процесу оформлення документів, що посвідчують право власності або користування землею, поглиблення якісних змін у земельних відносинах, через формування відповідної законодавчої та економічної бази, яка б дозволила місцевим радам відновити проведення реєстрації договорів короткострокового користування землею для цілей сінокосіння, випасання худоби, здійснення іншої діяльності в тому числі земель багатоквартирних житлових будинків.  

 

2.3. Формування територій і встановлення меж міської ради.

 

Існуючі межі міської ради були встановлені Проектом формування території та встановлення меж, розробленного  інститутом Землеустрою УААН  у 1995році.

Означені матеріали не дають чіткого визначення меж та є малопридатними для подальшого їх використання в умовах проведення заходів пов’язанних з винесенням у натуру меж окремих земельних ділянок, подальшого розвитку ринку приватизації землі та реалізації землекористувачами свого права на ефективне ведення господарювання. Мають місце випадки коли досить складно встановити дійсні межі між сусідніми радами. Для міської ради наявність чітких меж має велике значення у зв’яку з тим, що деякі промислові об’єкти розташовані в зоні проходження меж і надалі невизначенність ускладнює можливість ефективного  оподаткування.

 

2.4. Грошова оцінка земель

 

           Земля, як фактор виробництва, відіграє надзвичайно важливу роль у формуванні валового внутрішнього продукту. З  практики відомо, що показник плати за землю у містах становить досить високу частку  доходної частини бюджету. У порівнянні з періодом до 2000 року, коли річний доход від плати за землю становив 60 тис. грн., з проведенням грошової оцінки земель підвищівся більше ніж у 10 раз.

           Врегулювання відносин при передачі землі у власність, спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі – продажу земельних ділянок та права оренди, визначення ставок земельного податку, ціноутворення, обліку сукупної вартості основних засобів виробництва, визначення розміру внеску до статутних фондів акціонерних товариств, об'єднань, кооперативів вимагає проведення нової грошової оцінки земель.

Грошова оцінка земель м. Сіверська, яку проведено   в 2010 році потребує коригування.  Певним фактором стримування доходу є відсутність грошової оцінки земель запасу, резервного фонду, водного фонду та інших категорій, які знаходяться за межами населеного пункту, де діє середньо обласна оцінка одного гектара ріллі.

 

3. Основні  проблемні  питання

 

·                    місто не забезпечено достовірними планово-картографічними матеріалами,  землевпорядною та містобудівною документацією відповідно до сучасних вимог (через надмірну ціну даного виду робіт), що випливають з покладених на виконком міської ради завдань;

 

·                    майже не  проводиться грошова оцінка та інвентаризація земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, де місцева громада позбавлена можливості брати участь у вирішенні питань землекористування, або така її участь  мінімізована, незважаючи на те що на міській відділ покладено питання охорони та постійного нагляду за станом цих земель;

 

·                    вважаємо за доцільне необхідність відновлення інституту інспекторів з охорони та використання земель у складі міськвиконкому.

                                                                                    

4. Основні заходи та дії, визначені  Програмою

 

Система заходів, які передбачені Програмою, являє собою комплекс взаємопов'язаних технічних, організаційних, технологічних, господарських, екологічних та інших заходів, що направлені на ефективне використання земель, їх охорону і підвищення родючості ґрунтів. Для реалізації заходів передбачених цією Програмою слід забезпечити фінансове, матеріально – технічне, наукове, інформаційне і кадрове впровадження. Необхідно вжити заходів для покращення матеріально – технічного забезпечення та  підвищення кваліфікації спеціалістів, шляхом участі в семінарах та інших навчальних заходах.

 

Програмою визначені основні напрями використання земель з врахуванням міської специфіки:

 

- для промислового виробництва, діяльності транспорту, закладів освіти, культури, дошкільного виховання, комерційної діяльності, спорту та інше;

        - для виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції;

 - для здійснення  професійно – навчальної діяльності сільськогосподарського та загально – технічного напрямів.

Землі сільськогосподарського призначення передбачено використовувати:  фізичними     особами – громадянами,     юридичними     особами - сільськогосподарськими підприємствами, установами та організаціями.

За цільовим призначенням сільськогосподарські землі передбачається  використовувати:

- для  ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду, ведення сільськогосподарського виробництва, ведення    особистого    селянського    господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби.

 

Програмою передбачено зниження розораності земель шляхом виведення з інтенсивного сільськогосподарського використання та переведення їх в природні території з перспективою подальшого залісення з залученням приватних інвестицій.

Деякі землі сільськогосподарського призначення передбачено використовувати з обмеженнями щодо вирощування технічних сільськогосподарських культур, розорювання сіножатей і пасовищ, використання малопродуктивних, а також техногенно – забруднених земельних ділянок.

Охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, впровадження екологічно та економічно обґрунтованих систем ведення сільського господарства з контурно-меліоративною організацією території та адаптованих до місцевих умов технологій, а також обмеження їх вилучення (викупу), у тому числі особливо цінних ґрунтів. Необхідно вводити ґрунтозахисні сівозміни і технології вирощування сільськогосподарських культур на основі мінімізації обробітку ґрунту, впроваджувати його без відвальний обробіток з врахуванням ґрунтово-кліматичних умов конкретних регіонів, освоювати технологічні прийоми зниження негативного впливу на ґрунт технічних засобів, і забезпечити застосування всього комплексу агрохімічних заходів. Передбачається проведення культуртехнічних заходів.

З метою зменшення антропогенного впливу, у тому числі і за рахунок підвищення рівня грунтових вод, передбачається  створення систем технічного дренажу в районі залізничної станції Сіверськ та за рахунок створення штучних масивів озеленення у вигляді невеликих за розмірами скверів.

З метою розвитку земельних відносин Програмою передбачено вирішити наступні питання:

·                    приватизація громадянами і юридичними особами України земельних ділянок різного функціонального призначення, за винятком тих, які відповідно до закону не можуть передаватись у приватну власність;

·                    задоволення потреб громадян у земельних ділянках для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, сінокосіння і випасання худоби, садівництва і городництва, індивідуального житлового будівництва;

·                    забезпечення безперешкодної реалізації громадянами та юридичними особами права власності на землю;

·                    впорядкування землекористувань пов’язаних з промисловим виробництвом;

·                    стимулювання процесу передачі у власність земельних ділянок несільськогосподарського призначення;

·                    активізація діяльності щодо проведення грошової оцінки земельних ділянок, а також необхідних кадастрових зйомок та вишукувань з метою визначення на місцевості меж земельних ділянок, відновлення мережі пунктів полігонометрії з залученням державного фінансування.

                                                                                   

5. Реалізація основних напрямів

 проведення земельної реформи

 

5.1. Землеустрій та охорона земель

 

Метою землеустрою є забезпечення раціонального використання і охорони земель, зменшення наслідків техногенного впливу, створення сприятливого екологічного середовища і поліпшення природних ландшафтів.

Виходячи з реалій сьогодення та стану регулювання земельних відносин, важливими напрямками із землеустрою мають бути:

- розробка концептуальних підходів до системи оцінки раціонального використання охорони земель і створення еколого – безпечного землекористування;

- необхідність визначення територій та зон, які зазнали найбільшого шкідливого техногенного впливу  з метою достовірного відображення даних,  якісного стану земель, створення інформаційної бази у визначенні нормативної оцінки земель, податку на землю, розміру орендної плати тощо;

- створення механізму з контролю за надходженнями платежу за землю від різних форм землекористування;

- організація територій сільськогосподарських підприємств з оновленням планово-картографічних матеріалів;

- складання проектів відведення земельних ділянок, які планується виставити на продаж  через земельний аукціон.

Найперспективнішим з вищевикладеного слід відзначити схеми землеустрою і техніко – економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно – територіальних утворень.

Налагодження співробітництва з державними службами охорони і захисту земель з метою отримання вчасної та достовірної інформації щодо можливих негативних наслідків від недбалого використання та забруднення земель, усунення процесів їх подальшої деградації та відновлення нормального стану.

 Основна мета охорони земель – це впровадження правових, організаційних та економічних заходів, спрямованих на відтворення і підвищення родючості земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель із сільськогосподарського обігу, захист від шкідливих антропогенних впливів.

 

Стратегічними цілями в реалізації заходів з охорони земель мають бути:

·                 забезпечення раціонального, невиснажливого, ґрунтозахисного та еколого – безпечного землекористування в інтересах ефективного і сталого соціально – економічного розвитку міста, насамперед його агропромислового комплексу;

·                 комплексний науково обґрунтований підхід до процесів використання, збереження та відтворення родючості сільськогосподарських угідь. Здійснення збалансованих земле – меліоративних і земле – охоронних заходів з урахуванням особливостей природно-кліматичних зон;

·                 виявлення і консервація деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь;

·                 розробка схем землеустрою і техніко – економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно – територіальних утворень, землеволодінь і землекористувань, що включають заходи еколого – економічної оптимізації використання та охорони земель, удосконалення співвідношення і розміщення земель та сільськогосподарських угідь, обстеження техногенно забруднених земель;

·                 вдосконалення структури сільськогосподарських угідь і посівів вирощуваних культур у напрямі істотного зменшення негативних антропогенних навантажень на навколишнє природне середовище та підвищення його відтворювального, відновлювального й асиміляційного потенціалів, а також з метою економії всіх виробничих ресурсів;

·                 запровадити систему економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;

·                 залучення громадськості міста до вирішення питань пов’язаних з охороною та раціональним використанням земель.

 

Основними напрямками у реалізації намічених цілей мають бути заходи щодо:

 

-         відновлення стану та функцій порушених земель, запобігання заростанню бур’янами, чагарниками і дрібноліссям сільськогосподарських угідь;

-         підвищення родючості ґрунтів (внесення добрив, регулювання водного режиму, удосконалення технологій обробітку ґрунту, запровадження еколого – безпечних систем землеробства);

-         Відновлення полезахисних і багаторічних насаджень, які втратили свої функціональні властивості;

-         проведення моніторингу земель по агрохімічним показникам, забрудненню пестицидами, важкими металами, радіонуклідами;

-         усунення причин та наслідків негативного впливу на земельні ресурси (ґрунти), а також заходів щодо попередження безповоротної втрати ґрунтового покриву та ліквідації  негативних процесів;

-         будівництво та реконструкція протиерозійних гідротехнічних і протизсувних споруд, систем і мереж для зрошення та осушення земель, створення нових і реконструкція існуючих захисних лісонасаджень;

 

 

6.Створення умов  для стабільного розвитку

земельних відносин і охорони земель

 

6.1. Збереження, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів

 

Цілі та основні задачі охорони земель

 

Основна мета охорони земель – це впровадження правових, організаційних та економічних заходів, спрямованих на відтворення і підвищення родючості земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель із сільськогосподарського обороту, захист від шкідливих антропогенних впливів.

 

Основними напрямками у реалізації намічених цілей у 2016 – 2020 р.р. мають бути заходи щодо:

 

-         відновлення стану та функцій еродованих і порушених земель, запобігання заростанню бур’янами, чагарниками і дрібноліссям сільськогосподарських угідь;

-         підвищення родючості ґрунтів (внесення добрив, регулювання водного режиму, удосконалення технологій обробітку ґрунту, запровадження еколого – безпечних систем землеробства);

-         розкорчування полезахисних і багаторічних насаджень, які втратили свої функціональні властивості або використовуються з низькою ефективністю;

-         проведення моніторингу земель по агрохімічним показникам, забрудненню пестицидами, важкими металами, радіонуклідами;

-         усунення причин та наслідків негативного впливу на земельні ресурси (ґрунти), а також заходів щодо попередження безповоротної втрати ґрунтового покриву та ліквідації  негативних процесів;

-         будівництво та реконструкція протиерозійних гідротехнічних і протизсувних споруд, систем і мереж для зрошення та осушення земель, створення нових і реконструкція існуючих захисних лісонасаджень.

           Охорона земель і відтворення родючості ґрунтів – складна багатоаспектна проблема, вирішення якої потребує коштів, рішень законодавчого характеру. Хоча тут певну роль можуть відігравати організаційні заходи, які не потребують великих додаткових затрат. Це спеціальні агротехнічні прийоми: оранка без перевертання скиби і поперек схилів, насичення сівозмін травами й іншими непросапними культурами тощо.

Але за допомогою лише окремих агротехнічних заходів не завжди можна забезпечити захист ґрунтів від антропогенних впливів. Потрібні нові принципові підходи до організації сучасного землекористування, які забезпечили б переведення його на екологобезпечний, ґрунто – і   природозберігаючий шлях розвитку, формування й функціонування стійких і сталих агроландшафтів.

Але тепер, коли майже всі продуктивні землі колективних господарств розподілені і передані у приватну власність та індивідуальне користування, виводити ріллю з активного обробітку для покращення чи переведення в інші угіддя вже значно складніше. Це питання зараз вирішується при складанні проектів формування нових землеволодінь.

Підвищити зацікавленість власників землі і землекористувачів у збереженні та відтворенні родючості ґрунтів можливо при застосуванні принципу економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Сутність якого полягає в тому, щоб забезпечити товаровиробникам сільськогосподарської продукції гарантії справедливого її розподілу і розпорядження нею.

Встановлення ставки плати за використання земель залежно від їх якості і є стимулом для виробництва оптимальних обсягів рослинницької продукції, оскільки вся вартість після сплати земельного податку залишається у розпорядженні власника землі, землекористувача.

 

7. Ресурсне забезпечення програми

 

Потреба в коштах і джерелах фінансування для забезпечення обсягів робіт, намічених Програмою, визначена відповідно до чинного законодавства. Основою для розрахунків є закони “Про охорону земель”, “Про плату за землю”, “Про землеустрій”, а також Закон України  «Про Державний бюджет України на 2016 рік». Питомі показники вартості обсягів робіт визначені по нормативах і даних, що фактично склалися.

Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснюються за рахунок  коштів місцевого бюджету, власників землі  і землекористувачів, а також інших джерел, передбачених законом.

 

За рахунок коштів місцевих бюджетів здійснюється:

 

              - схеми землеустрою і техніко – економічні обґрунтування

                  використання та охорони земель міської ради;

-      формування території і встановлення меж міста;

-      грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами міста;

-      інвентаризація земель несільськогосподарського призначення;

 

 

  За рахунок коштів власників землі та землекористувачів

  здійснюється:

 

-      ведення державного земельного кадастру;

-      розробка документації із землеустрою в галузі охорони земель;

-      поліпшення сільськогосподарських  угідь; 

-      рекультивація порушених земель.

Загальна вартість комплексу робіт складає 488 тис. грн., у тому числі за рахунок коштів Державного бюджету  79 тис. грн. грн.,  за рахунок коштів місцевих бюджетів 133,3 тис. грн., за рахунок коштів власників землі та землекористувачів 216,5 тис. грн., інші джерела 59,4 тис. грн.

Передбачувані обсяги фінансування із Державного бюджету України в процесі реалізації Програми щорічно підлягають коригуванню виходячи з його можливостей.

У табл. “Заходи з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення  раціонального використання земельних ресурсів на 2016 – 2020 роки ”  (додається) наведений перелік заходів і завдань з визначенням виконавців, строків виконання ( в цілому і поетапно), обсягів та джерел фінансування, а також очікуваний результат від вжиття заходів.

 

 Реалізація Програми має стати складовою частиною районної та обласної Програм розвитку земельних ресурсів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Заходи

з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення

раціонального використання земельних ресурсів

на 2016-2020 роки на території   Сіверської міської ради 

 

 

 

 

 

з/п

 

 

 

 

Зміст заходу

 

 

 

Обсяги, одиниця виміру

 

 

 

 

Викона

вець

 

 

 

Термін виконання

рік

Витрати на реалізацію, тис. грн.

 

 

 

Очікуваний результат

 

 

Всього

у тому числі:

 

Державний бюджет

Місцевий бюджет

 

Кошти підприємств

 

Інші джерела

 

Обласний

бюджет

Міс

цевий

бюд

жет

 

1

 

2

3

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

І. проведення земельної реформи

 

 

 

 

 

 

1.

Ведення  державного земельного кадастру

   1500,00

га

Суб‘єкт господарювання, який має правоо виконувати даний вид робіт

2016

2017

2018

2019

2020

-

40,0

40,0

40,0

40,0

-

-                

-

-

-

-

-

-

-

-

 

-

-

-

-

-

 

 

-

10,0

10,0

10,0

10,0

 

 

 

 

 

 

-

30,0

30,0

30,0

30,0

 

 

 

Забезпечення необхідною

інформацією органів державної

влади та органів місцевого

самоврядування, зацікавлених

підприємств, установ і

організацій, громадян з метою

регулювання земельних

відносин, раціональне

використання та охорони

земель, визначення розмірів

плати за землю і цінності

земель у складі природних

ресурсів

 

 

РАЗОМ

 

 

 

160,0

-

-

-

40,0

120,0

 

2.

Проведення нормативної грошової оцінки земель

міста та земель несільськогосподарського призначення за межами міста

 

  1190,0 га

Суб‘єкт господарювання, який має право виконувати даний вид робіт

2016

2017

2018

2019

2020

 

 

-

60,00

-

-

-

 

 

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

60,0

-

-

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 

-

-

-

-

-

Визначення якісних

характеристик, економічної

цінності та вартості земель,

збільшення надходження до

бюджету від плати за землю

РАЗОМ

 

 

 

60,0

-

-

60,0

-

-

 

3.

Проведення інвентаризації земель несільсько господарського призначення в межах міста та за межами міста під об’єктами спільної власності , які заходяться в управлінні обласної ради,

- під лісосмугами

1190,0 га

Суб‘єкт господарювання, який має право виконувати даний вид робіт

2016

2017

2018

2019

2020

-

-

500,00

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

500,00

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

    -

Встановлення місця розташування об’єктів, меж земельних ділянок, що не використовуються, використовуються не раціонально або не за цільовим призначенням, виявлення деградованих с/г угідь і забруднених земель, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель

 

 

 

 

РАЗОМ

-

-

-

500,00

-

-

500,00

-

-

 

4.

Встановлення та зміна меж м. Сіверська

1190,00 га

Суб‘єкт господарювання, який має право виконувати даний вид робіт

2016

2017

2018

2019

2020

-

-

250,00

50,00

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

       -

-

  250,00

   50,00

       -

 

     -

-

-

-

-

 

    -

-

-

-

-

Приведення існуючих меж міста у відповідність до фактичного стану, збільшення надходжень до міського бюджету

 

РАЗОМ

-

-

-

250,00

-

-

 

 

250,00

 

 

-

 

 

     -

 

5.

 

 

 

Підготовка та організація проведення земельних торгів у формі аукціону

2

органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, Суб‘єкт господарювання, який має право виконувати даний вид робіт

 

 

 

 

 

2016

2017

2018

2019

2020

-

20,00

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

-

20,00

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

Визначення оптимальної ціни земельних ділянок, оформлення відповідності документації, збезпечення прозорості та запобігання корупційним діямв області ринку земель

РАЗОМ

 

 

 

20,0

-

-

20,00

-

-

 

6.

Оформлення право встановчих документів на земельні ділянки в тому числі під кладовищами дитячими садками та інше

30,00

Суб‘єкт господарювання, який має право виконувати даний вид робіт

 

 

 

2016

2017

2018

2019

2020

 

 

 

-

10,00

20,00

-

-

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

 

-

10,00

   20,00

-

-

 

 

 

-

-

-

-

    -

 

 

 

-

-

-

-

-

Припинення господарської діяльності на деградованих і малопродуктивних землях, використання яких є екологічно небезпечними та економічно неефективними.

РАЗОМ

 

 

 

30,00

-

-

30,0

-

-

 

РАЗОМ

2016

-

-

-

-

-

-

РАЗОМ

2017

130,0

-

-

90,0

10,0

30,0

РАЗОМ

2018

810,00

-

-

770,0

10,0

30,0

РАЗОМ

2019

90,00

-

-

50,0

10,0

30,0

РАЗОМ

2020

40,00

-

-

-

10,0

30,0

РАЗОМ   ПО  ПРОГРАМІ

1070,00

-

-

920,0

40,0

120,0

                                 

 

 

Секретар міської ради                                                                                                                                          С.В.Гатченко


1\clip_image001.emz" o:title=""/>

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

АРТЕМІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

22.12.2015

Сіверськ

                7/3 -

 

 
 

 


 Про  надання  пільг Сіверському

 МСКП   при  сплаті   земельного

 податку на 2016 рік

 

 

Розглянувши листа директора Сіверського МСКП Пшенки О.В. від 15.12.2015154 про звільнення підприємства від сплати земельного податку на 2016 рік  за землі, на яких розташовано полігон твердих побутових відходів, враховуючи скрутний фінансовий стан підприємства, на підставі Податкового кодексу України, керуючись пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

Надати Сіверському міському спеціалізованому комунальному підприємству пільги зі сплати земельного податку на 2016 рік, звільнивши від сплати земельного податку в розмірі 100%, що зараховується на спеціальний рахунок бюджету міської ради за землі, на яких розташовано полігон твердих побутових відходів загальною площею – 11, 28 га.

 

 

 

 

Міський голова                                                                    А.О. Черняєв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1\clip_image001.emz" o:title=""/>

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

АРТЕМІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

22.12.2015

Сіверськ

                7/3 -

 

 
 

 


 Про визначення виконавця послуг

 з    централізованого       опалення,

 водопостачання  і  водовідведення,

 газо –   та     електропостачання   в

 багатоквартирних будинках житлового  фонду  м. Сіверська  на  2016 рік

 

 

З  метою  задоволення  потреб  фізичних  та  юридичних  осіб, які  проживають  чи  знаходяться  в  багатоквартирних  будинках, у забезпеченні  холодною чи  гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням,

опаленням,  враховуючи  доповідну  записку  начальника відділу комунального господарства землекористування та екології виконкому міської ради Вороніної Н.В. ( додається),  на  підставі Законів України «Про  житлово-комунальні послуги»,«Про  теплопостачання», «Про  питну  воду та  питне  водопостачання»,  «Про  електроенергетику», постанови  КМУ  № 1729  від  27.12.2001  «Про  забезпечення  споживачів  природним  газом», наказу  Держкомітету  України  з  питань   житлово-комунального  господарства  № 60 від  25.04.2005 «Порядок  визначення  житлово-комунальних  послуг», керуючись  статтею  26  Закону  України  «Про  місцеве  самоврядування в Україні», міська рада 

 

ВИРІШИЛА:

 

1.     Визначити  виконавцем  комунальних  послуг ( в межах встановле-

ної балансової  та  експлуатаційної  відповідальності) з  централізованого  опалення, водопостачання  та  водовідведення, газо- та електропостачання  в  багатоквартирних  будинках  житлового  фонду  м. Сіверська  ПП «Донжилсервіс плюс»  на  2016 рік.

 

2.     Директору  ПП «Донжилсервіс плюс» Шишко Н.М.  укласти 

договори:  

 

-         про співробітництво з виробниками послуг з теплопостачання,

водопостачання і водовідведення, газо – та  електропостачання з  01.01.2016р.  до  кінця  поточного  року;

 

-         на обслуговування житлового будинку та прбудинкової території з

власниками та користувачами квартир в багатоквартирних будинках до 01.03.2016 року.

 

3.     Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з

питань житлово-комунального господарства, землекористування та екології  (Шпулін).

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                    А.О. Черняєв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1\clip_image001.emz" o:title=""/>

УКРАЇНА

СІВЕРСЬКА  МІСЬКА  РАДА

АРТЕМІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

22.12.2015

Сіверськ

                7/3 -

 

 
 

 


 Про  план   роботи   міської   ради

 на   І   півріччя   201 року

                                     

 

           Заслухавши інформацію секретаря міської ради Гатченко Світлани Вікторівни про план роботи міської ради на І півріччя 2016 року, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве  самоврядування в Україні», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

           1. Затвердити план роботи міської ради на І півріччя 2016 року (додається).

 

           2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради Гатченко С.В. та голів постійних комісій міської ради.

 

 

 

 

Міський голова                                                                    А.О. Черняєв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                  Додаток 

                                                                                    до рішення міської  рад

                                                                     22.12.2015 № 7/3 -

 

План роботи

Сіверської міської ради|поради|  на I півріччя 2016 року

 

п/п

Найменування заходів

Термін

виконання

Відповідальний за підготовку питання

I

Підготовка питань на сесії  міської ради|поради|

 

 

1

Про  виконання міського бюджету  за 2015 рік

січень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за 2015

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

3

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| на 2016

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

4

Питання відведення земельних ділянок

січень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

5

Питання відведення земельних ділянок                            

лютий

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

6

Про хід виконання Програми розвитку житлово – комунального господарства м. Сіверська на 2012 – 2015рр.

березень

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

7

Про затвердження Програми розвитку житлово – комунального господарства м. Сіверська на 2016 – 2020 рр.

березень

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

8

Про хід виконання Комплексної програми «Молодь, культура та спорт» на 2011-2015 роки

березень

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

9

Питання відведення земельних ділянок                            

березень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

10

Про виконання міського бюджету за І квартал 2016 року

квітень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

11

Про роботу Сіверського МСКП

квітень

Пшенка О.В. – директор Сіверського МСКП

12

Про хід виконання Програми охорони навколишнього природного середовища по Сіверській міській раді на 2012 – 2015 роки

квітень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

13

Про затвердження Програми охорони навколишнього природного середовища по Сіверській міській раді на 2016 – 2020 роки

квітень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

14

Питання відведення земельних ділянок                            

квітень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

15

Про хід виконання Міської  програми попередження дитячої бездоглядності та профілактики правопорушень серед неповнолітніх  на 2011-2015 роки

травень

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

16

Питання відведення земельних ділянок                            

травень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології


 

17

Про хід виконання міської комплексної програми «Ветеран» на 2013-2017 рр.

червень

Мілько Н.В. – провідний спеціаліст по роботі з військовозобов’язаними та пільговими категоріями громадян

18

Питання відведення земельних ділянок                            

червень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

19

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на ІІ півріччя 2016 р

червень

Гатченко С.В. – секретар міської ради

ІІ

Засідання постійних комісій міської ради

 

 

 

 

Постійної комісії з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів

 

 

1

Про  виконання міського бюджету  за 2015 рік

січень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за 2015

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

3

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| на 2016

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

4

Про роботу постійної комісії з питань погашення заборгованності із заробіт-ної плати, забезпечення податкових та інщих бюджетних надходжень, стра-хових внесків допенсійного фонду та запобігання неплатежеспроможності при виконкомі Сіверської міської ради за 2015 рік

січень

(виконком)

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

5

Про виконання міського бюджету за І квартал 2016 року

квітень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

 

Про весінньо-літню торгівлю в місті

квітень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

6

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на ІІ півріччя 2016

червень

Гатченко С.В. – секретар міської ради

 

Постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, землекористування та екології 

 

 

1

Про  виконання міського бюджету  за 2015 рік

січень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за 2015

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

3

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| на 2016р

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

4

Питання відведення земельних ділянок

січень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

5

Про роботу житлової комісії при виконкомі міської ради

січень

(виконком)

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

6

Про хід виконання Програми розвитку житлово – комунального господарства м. Сіверська на 2012 – 2015рр.

березень

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

7

Про затвердження Програми розвитку житлово – комунального господарства м. Сіверська на 2016 – 2020 рр.

березень

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

8

Питання відведення земельних ділянок

березень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

9

Про роботу Сіверського МСКП

квітень

Пшенка О.В. – директор Сіверського МСКП

10

Про виконання міського бюджету за І квартал 2016 року

квітень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності


11

Про хід виконання Програми охорони навколишнього природного середовища по Сіверській міській раді на 2012 – 2015 роки

квітень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

12

Питання відведення земельних ділянок

квітень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

13

Про роботу щодо підготовки до нового опалювального періоду 2015 – 2016 рр.

квітень

(виконком)

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

14

Про встановлення за погодженням з Часовоярським РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» графіку подачі питної води в місті Сіверську на період з 01.05.2015 – 30.09.2015

квітень

(виконком)

Вороніна Н.В. – начальник відділу комунального господарства, землекористування та екології

15

Питання відведення земельних ділянок

травень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

16

Питання відведення земельних ділянок

червень

Верміяш В.В. – провідний спеціаліст з питань землекористування та екології

17

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на ІІ півріччя 2016 р

червень

Гатченко С.В. – секретар міської ради

 

Постійної комісії з питань соціально-правової політики та депутатської діяльності

 

 

1

Про  виконання міського бюджету  за 2015 рік

січень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

2

Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| за 2015

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

3

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку міста|поради| на 2016

січень

Капінус Н.В. – начальник відділу економіки та торгівлі

4

Про роботу комісії у справах сім’ї, молоді та неповнолітніх при виконкомі міської ради

січень

(виконком)

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

5

Про роботу адміністративної комісії при виконкомі міської ради

січень

(виконком)

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

6

Про підсумки роботи щодо розгляду звернень громадян в міській раді, на підприємствах, установах міста за 2015 рік

січень

(виконком)

Поливода Л.В. – управляючий справами виконкому міської ради

7

Про затвердження списку громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконкомі міської ради

лютий

(виконком)

Гатченко В.А. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

8

Про хід виконання Комплексної програми «Молодь, культура та спорт» на 2011-2015 роки

березень

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

9

Про виконання міського бюджету за І квартал 2016 року

квітень

Іващенко Л.Г. – начальник  відділу обліку та звітності

10

Про хід виконання Міської  програми попередження дитячої бездоглядності та профілактики правопорушень серед неповнолітніх  на 2011-2015 роки

травень

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

11

Про літнє оздоровлення дітей в місті

травень

(виконком)

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

12

Про роботу щодо запобіганню бездоглядності неповнолітніх в літній період

травень

(виконком)

Грек В.В. – заступник міського голови з питань виконавчих органів ради

13

Про хід виконання міської комплексної програми «Ветеран» на 2013-2017 роки

червень

Мілько Н.В. – провідний спеціаліст по роботі з військовозобов’язаними та пільговими категоріями громадян

14

Про затвердження плану роботи Сіверської міської ради на ІІ півріччя 2016 р.

червень

Гатченко С.В. – секретар міської ради


 

IIІ

Організаційно - масова робота

 

 

 

1

Проведення зустрічей:

·         з представниками засобів масової інформації;

·         з|із| представниками органів самоорганізації населення.

щокварталу

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради|поради|

2

Участь в проведенні святкових заходів, присвячених  державним і професійним святам.

протягом півріччя

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради|поради|

1V

Навчання  представників органів місцевого самоврядування

|самоуправління|

 

 

1

З депутатами міської ради

лютий

травень

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

2

З|із| головами і секретарями постійних комісій міської ради|поради|

квітень

червень

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

|поради|

3

З|із| представниками органів  самоорганізації населення

лютий

травень

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради |поради|

V

Забезпечення діяльності міської ради|поради|

 

 

 

1

Організаційне забезпечення:

 

 

 

 

·         підготовка засідань сесій  міської ради|поради|, засідань постійних комісій

протягом півріччя

Гатченко С.В.  – секретар міської ради |поради|

Голови постійних комісій міської ради|поради||поради|


 

·         здійснення контролю за ходом виконання рішень|розв'язань,вирішень,розв'язувань| міської ради|поради| і його виконавських органів

протягом півріччя

Гатченко С.В.  – секретар міської ради |поради|

Голови постійних комісій міської ради|поради||поради|

 

  • надання|виявлення| допомоги депутатам у виконанні депутатських повноважень

протягом півріччя

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

Керівники і спеціалісти |спеціалісти| відділів виконкому міської ради|поради|

2

Правове забезпечення:

 

 

 

 

·         організація інформування депутатів міської ради|поради| про нове законодавство

протягом півріччя

Левицька Г.Л. – начальник відділу соціально-правової політики

 

·         надання|виявлення| консультаційної допомоги депутатам міської ради|поради|

протягом півріччя

Гатченко С.В.  – секретар міської ради

 

  

 

Секретар міської ради                                                                                                                                                                               С.В.Гатченко


 


 Надрукувати
Гарячі новини
Усі новини
         14 листопада 2017 року в Сіверській міській раді проведено...
    РОЗКЛАД  руху  маршрутного таксі  з 07.11.2017 дивіться також...